3 pádne dôvody, prečo pracovať v Nemecku
Lifestyle

3 pádne dôvody, prečo pracovať v Nemecku

Možno ste už o nich počuli. Majú veľa peňazí, vlastné strechu nad hlavou bez hypotéky a perfektne ovládajú cudzí jazyk. Áno, hovoríme o Čechoch, ktorí sa rozhodli pracovať v Nemecku. Takéto rozhodnutie mám oveľa viac výhod, než by sa na prvý pohľad mohlo zdať.

Či už by vás nikdy nenapadlo, že by takáto možnosť bola pre vás, už ste o tom uvažovali, či sa práve balíte na cestu, pre každého z vás sa v našom článku niečo nájde.

Výška výplaty

Nalejeme si čistého vína. Peniaze sú pre väčšinu ľudí primárne motiváciou, prečo opustí rodnú hrudu a vydajú sa pracovať do Nemecka. Kvalifikovaný aj nekvalifikovaný pracovník si v Nemecku zarobí výrazne viac, než by kedy mohol v SR.

Pracovník bez kvalifikácie na montážnej linke si po skúšobnej lehote zarobí približne 38 až 45 tisíc čistého. V prípade, že ste kvalifikovaný (napríklad elektromontér) môže sa váš zárobok pohybovať až okolo 60 tisíc čistého.

Naučíte sa jazyk

Možno to neviete, ale väčšina ľudí, keď prvýkrát odchádzajú za prácou do Nemecka, neovláda dobre nemčinu. Aby ste mohli v Nemecku pracovať, je potrebné poznať iba najzákladnejšie frázy, aby ste sa mohli dohovoriť s kolegami a vedúcimi (jedná sa o level A2).

Naopak, čím dlhší čas v zahraničí zostanete, tým lepšie vaše jazykové zručnosti budú.

Spoznáte cudzej krajine, naberiete skúsenosti

Práce už dávno nie je len o peniazoch. Ak sa odhodláte k práci v zahraničí, už nikdy nebude váš život rovnaký. Každá skúsenosť človeka zmení, a nie je lepší čas pre zmenu perspektívy na svet, ako keď ste v cudzej krajine a všade okolo seba počujete nemčinu.

Ak sa vrátite späť do Čiech, budete mať na trhu práce obrovskú výhodu oproti ostatným ľuďom, ktorí zostali doma.

Vycestovať nie je zas tak náročné

Trebárs ste sa už rozhodli, že by ste radi v Nemecku pracovali, ale stále neviete ako na to. Paradoxne je to oveľa jednoduchšie proces, než by sa mohlo zdať. Samozrejmosťou je dnes už nemecká pracovná zmluva, aj plné zapojenie pracovníka do nemeckého sociálneho systému. Jednotlivé dokumenty, ktoré bude treba vybaviť, sa líši podľa pozície, ale pracovná agentúra, prípadne zamestnávateľ vám s nimi určite ochotne pomôže. Neváhajte teda, a poďte pracovať do Nemecka.