Ako sa správne starať o teráriové zvieratá?
Home

Ako sa správne starať o teráriové zvieratá?

Rozhodli ste sa investovať do nového spoločníka a kúpili ste si terárijný zviera? Potom už ste pre neho určite pripravili aj terárium, ktoré ste poskladali z hliníkových profilov stavebnice Aluhobby. To ste dokonale umyli, inštalovali pozadí aj doplnili ho o kamene, kvety a samozrejme vetvy, aby sa terarijnímu zvieraťu dobre žilo v novom prostredí. Lenže čo ste si možno dopredu nezistili, tak je to, ako o terárijné zviera správne starať. Terárijná zviera síce nie je pes, ktorý vyžaduje veľkú veľa pozornosti a starostlivosti, ale na druhú stranu je to tiež živý tvor, ktorý bez vašej pomoci neprežije.

Aj keď platí, že o každé terárijný zviera by sme sa mali starať inak, existujú isté všeobecne zásady, ktoré sa môžu dodržiavať u každého terárijného zvieraťa. O akých zásadách je reč?

Správna starostlivosť už pri zariaďovaní terária

Už pri samotnom zariaďovaní terária je dôležité myslieť na požiadavky zvieraťa. Do terária sa umiestňujú v zásade len také veci, ktoré nijako zvieraťu neubližujú a ktoré maximálne priblíži ich prirodzené podmienky. Musí sa inštalovať do terária aj vhodná technika, a to konkrétne výhrev alebo napríklad dymostroj. A čo sa týka dekorácií, hovoríme o rastlinách, kameňoch alebo napríklad o piesku a ďalším.

Čím teráriové zvieratá kŕmiť?

Opäť je potrebné konštatovať, že každé terárijné zviera potrebuje k svojmu spokojnému životu inú stravu. Všeobecne ale platí, že jedálny lístok sa snažte u terárijného zvieraťa urobiť čo najpestrejšia. To platí u všetkých terárijných zvierat – nezávisle na tom, či sa jedná o všežravca alebo bylinožravcov.

Dbať by ste mali aj na to, aby krmivo obsahovalo dostatočné množstvo vitamínov a doplnkov. Ak daná strava nemá vitamíny v sebe zakomponované, potom kupujeme vitamíny v sypkej forme a v nich hmyz (alebo inú časť jedálnička) obaľujeme.

Pamätajte na rosenie

Najmä tropická teráriové zvieratá potrebujú každodennú spŕšku. Na rosenie teda nezabúdajte. Voľte ideálne mäkkú vodu, aby sa v teráriu nevytvorili usadeniny a aby ste tým pádom nemuseli nič odstraňovať.