odchlipení sítnice
Lifestyle

Odlúčenie sietnice. Kto touto chorobou trpí a je možné choroby predchádzať?

Oči môžu trpieť mnohými závažnými chorobami. Mnohí ľudia sú toho názoru, že naše oči môže sužovať len klasický zápal spojiviek, ktorý je síce veľmi nebezpečný, ale nejedná sa o tak závažné ochorenie, ako je potrebné odlúčenie sietnice. V prípade, že by ste sa stretli s odlúčením sietnice, museli by ste podstúpiť operatívny liečbu – inak sa nedá tohto problému zbaviť. 

Odlúčenie sietnice najčastejšie postihuje tých, ktorí v minulosti utrpeli nejaký úraz oka. Úrazom sa myslí úder do oka alebo podobne. Ak trpíte vyšším stupňom krátkozrakosti, je tiež pravdepodobné, že sa s chorobou dostanete do kontaktu. 

Len v minimálnych prípadoch sa jedná o vrodenú vadu, ale ak sa v rodine choroba vyskytuje, je tu istá pravdepodobnosť, že je choroba spôsobená génmi. 

Ako sa choroba prejavuje? 

Odlúčenie sietnice má niekoľko prejavov. Radí sa k nim napríklad záblesky, ktoré sa vidia na okraji oka. Mnohí pacienti hovoria, že im pred očami padajú sadze. K ďalším symptómom sa radí aj škvrny, ktoré podľa všetkého postupujú od spodnej časti do stredu zorného poľa. 

Ako sme spomenuli, liečba tejto choroby neprebieha ambulantne. Je nutné choroba liečiť operatívne. 

Je možné choroby zabrániť či jej predchádzať? 

V prípade, že by ste chceli tejto chorobe predchádzať, pretože ste napríklad v minulosti utrpeli úraz alebo trpíte krátkozrakosťou, odporúčame chodiť na pravidelné kontroly k očnému lekárovi. Lekári môžu urobiť takzvané laserové preventívne ošetrenie sietnice, čo je ošetrenie, ktoré odhalia, či je riziko tohto ochorenia veľké alebo malé. 

V každom prípade pravidelné očné kontroly sú základom zdravého zraku. Ak sa chcete vyvarovať poruchám zraku či závažným ochorením, navštevujte svojho očného lekára. Odporúčaná kontrola je raz ročne, rizikové skupiny môžu chodiť aj na polročné prehliadky.