V prípade núdze vás môže zachrániť oddlužovací proces
Money

V prípade núdze vás môže zachrániť oddlužovací proces

Dlhy človeka vyžierajú nielen po finančnej stránke, ale aj tej psychickej. O to viac sa človek dlhy zaoberá v prípade, že je nezvláda a prerastajú mu cez hlavu. Akonáhle má voľno, nedokáže myslieť na nič iné. Je dlhy na toľko posadnutý, že mu ničí celý život. Samotné večerné zaspávanie takému človeku trvá mnohokrát niekoľkonásobne dlhšie ako človeku, ktorý je bez dlhov. Večer sa totiž premýšľa najlepšie.

Riešenie stále existuje

Ak ste sa dostali do situácie, v ktorej pociťujete, že svoje dlhy už nezvládate, musíte začať premýšľať nad tým, ako sa z dlhovej priepasti dostať von. Rozhodne si nechoďte požičiavať inam, síce tým zalepíte svoje doterajšie mesačné splátky, ale urobíte si dlhy u iných spoločností alebo ľudí.

Pomoc sa ponúka v oddlženia, ktoré je tu pre fyzické osoby. Ak o tomto variante budete premýšľať, je dobré si k nej niečo naštudovať, inak vás môže stáť zbytočnú šancu navyše. Do oddĺženie totiž môže človek vstúpiť za svoj život len ​​raz a na to by ste mali myslieť v prvom rade. V prípade, že sa vám nepodarí ju vybaviť správne, vytvárate si tým na nemalé problémy.

Oddĺženie je pomoc pre každého

Pred samotnou žiadosťou o oddĺženie je nutné mať minimálne dva a viac veriteľov. Ak máte jedného veriteľa a nie ste schopní splácať, potom sa dostávate do nepríjemnej situácie. Zohnať druhého veriteľa bude veľmi náročné, zvlášť vo chvíli, keď nesplácate svoj prvý záväzok a máte teda záznamy v registri. Ak túto podmienku spĺňate, môžeme sa vrhnúť na ďalšie.

Ako sme vám napovedali, pôžičky musia byť po splatnosti. Tu buďte opatrní. Nestačí iba pár dní, pretože to súd môže vyhodnotiť ako riešiteľný prípad. Pôžičky by mali byť po splatnosti najlepšie niekoľko týždňov alebo dokonca mesiacov. Opäť buďte obozretní, aby vaša situácia nebola odovzdaná exekútorom. Ďalej by ste mali byť schopní preukázať, že ste svoje dlhy v minulosti splácali.

Podvody tu neurobíte

Nemyslite si, že si naberiete pôžičky a následne sa vrhnete do oddlženia. V predchádzajúcom odseku sme uviedli, že musíte predložiť dôkazy o tom, že ste pôžičku v minulosti riadne splácali, aspoň po dobu niekoľkých mesiacov. Záležať bude na tom, na koľko mesiacov máte pôžičku uzavretú a akú čiastku ste doteraz splatili. Až vtedy si môžete požiadať o oddĺženie. So žiadosťou vám môžu podľa zákonu pomoct len ​​osvedčené osoby, medzi ktoré patrí napríklad advokát, notár alebo právnik. Oddĺženie od istej doby nie je možné podávať na vlastnú päsť alebo prostredníctvom neskúsených osôb.