Ako a kde hľadať prácu. Možností je celá rada
Business

Ako a kde hľadať prácu. Možností je celá rada

Prišli ste o prácu a hľadáte novú? Alebo by ste jednoducho uvítali zmenu? Potom sa stačí len poobzerať na správnych miestach. Možno vás prekvapí, kde všade na vás môže čakať práce vašich snov.

Rodina a priatelia

Rodina a priatelia sú skvelými pomocníkmi v najrôznejších životných situáciách, a hľadanie práce nemusí byť výnimkou. Hoci možno pracujú v úplne inom odbore alebo inej lokalite, nie je vylúčené, že majú priateľov alebo informácie o miestach, ktoré sú pre vás ako stvorená. Nebojte sa teda rodine ani dobrým priateľom zveriť, a možno budete milo prekvapení.

Firma vašich snov

Viete o firme, ktorá je vám sympatická, dlhodobo sledujete jej ponuky práce, ale stále nevidíte nič, čo by zodpovedalo vašej predstave? Vezmite aktivitu do svojich rúk a oslovte firmu napriamo sami. Vyzdvihnite svoje silné stránky, prípadne na mieru navrhnite možné oblasti, ktoré by ste mohli pomôcť firme zlepšiť (kľudne pracujte aj s konkrétnymi príkladmi, pozor ale, aby ste neboli príliš kritickí).

Profesijné a sociálne siete

Moderné trh práce funguje do veľkej miery online a jednou z platforiem pre seba prezentáciu, headhunting i pracovné inzerciu sú profesijné a sociálne siete – najmä LinkedIn, ale aj Facebook. Tu môžete skvele prezentovať seba, svoju prácu, ale aj názory či postrehy z odboru. Najmä ak pracujete v odboroch IT, marketingu, obchodu či manažmentu, nájdete tu mnoho príležitostí pre spoluprácu aj rozličné ponuky práce. Výhodou je, že tu kolegami či nadriadených môžete aspoň trochu spoznať a zoznámiť sa s ich myšlienkami, prác, prípadne i vývojom firmy. Na Facebooku sa potom môžete pridať do najrôznejších odborových skupín, z ktorých mnohé sú priamo zamerané len na ponuky práce.

Pracovné portály a úrad práce

Úrad práce je dnes pre väčšinu ľudí skôr až posledným miestom, kde prácu snov skutočne nájdu. Napriek tomu nie je dôvod to neskúsiť. Aj ponuky z úradu práce sú dnes k dispozícii aj online a nájdete medzi nimi aj rad zaujímavých. Ďalšou možnosťou sú portály práce, kde je ponuka ešte pestrejšia a umožní vám vyhľadávať medzi ponukami podľa lokalít, odborov, ale ďalších špecifík či priamo kľúčových slov.