Ako chrániť svoje financie v banke?
Money

Ako chrániť svoje financie v banke?

Človek by povedal, že keď nechá peniaze v banke, automaticky je o ne postarané a prakticky nikto na ne nemôže siahnuť. Že sú skrátka a dobre v bezpečí. Lenže keď sa pozriete do minulosti, zistíte, že bolo plno najrôznejších kybernetických alebo hackerských útokov, ktoré sa bankám dostali až na dreň čiže aj k peniazom ich klientov. Skrátka a dobre si hackeri nedajú pokoj a nezadržia ich ani možné zložitejšie zabezpečenie bankových inštitúcií. Preto si poďme povedať, ako svoje peniaze chrániť, aj keď nám neleží pod vankúšom, ale práve v banke.

Dajte si pozor na podvodné e-maily alebo telefonáty

Stále viac sa hackeri dostávajú k vašim peniazom v banke tak, že oslovujú priamo vás. Rozosielajú podvodné e-maily, volajú z neznámych čísel vydávajúcich sa za bankového poradcu, ktorý by vám rád pomohol. Človek by sa v každom prípade mal držať na pozore a nemal by si nechať na nose sedieť ružové okuliare.

Pokiaľ vám príde nejaký e-mail z banky, je dobré skontrolovať aspoň základné náležitosti, ako sú kontaktné údaje, ako vyzerá e-mailová adresa a podobne. Pokiaľ sa vám nebude na e-maile niečo zdať, vhodné je do banky rovno zavolať a overiť si, že správa prišla skutočne od nich a nie od niekoho iného. Týmto spôsobom by sa totiž mohli hackeri dostať k vašim heslám alebo všeobecne prihlasovacím údajom.

Pozor na svoju kartu

Čo môžete urobiť pre to, aby peniaze schované v banke boli skutočne v bezpečí? Jednu jedinú vec – poriadne si strážte svoju kartu. Človek si bohužiaľ ani neuvedomuje, pred kým a kedy vyťahuje kreditnú či debetnú kartu. A všetky údaje, ktoré sú na nej obsiahnuté, sú vlastne kľúčom k vášmu bankovému kontu.

Najmä si dajte pozor pri platení online, kedy musíte tieto údaje z karty zadávať. Pozor tiež na internetové verejné pripojenie, kedy môže zadávanie údajov niekto z vášho okolia sledovať a využiť potom vo svoj prospech.

Nevypĺňajte formuláre

Veľmi často sa tiež stáva, že sa po vás chce v niektorých formulároch, aby ste vyplnili osobné údaje vrátane údajov z kreditnej alebo debetnej karty. Takéto online formuláre sú však v drvivej väčšine podvodné, tak pozor na to.