Ako môže vyzerať rodinný dom?
Home

Ako môže vyzerať rodinný dom?

Domy zaisťujú bývanie veľkej časti ľudí. Niektoré sú stavané ako jednopodlažný, iné ako súčasť satelitného mestečka niektoré ďalšie sa môžu líšiť svojou energetickou náročnosťou. Ak plánujete kúpu alebo stavbu rodinného domu, oplatí sa orientovať sa v pojmoch, ktoré sa pre určité typy rodinných domov používajú. Uvádzame najznámejší z nich.

drevostavby

Pokiaľ chcete pri stavbe domu ušetriť čas alebo peniaze, môžete sa rozhodnúť investovať do drevostavby, ktorú vám za krátky čas a v tej najvyššej kvalite postaví spoločnosť Orcan GROUP. Drevostavba je tiež lepším tepelným izolantom, takže ušetríte aj náklady na vykurovanie. Drevostavbou môže byť bungalov aj nízkonákladový dom.

bungalov

Väčšinou jednopodlažný dom so štvorcovým pôdorysom označujeme ako bungalov. Ich výhodou je energetická úspornosť a pomerne rýchla stavba, pretože dom sa „zostaví“ z prefabrikovaných dielov. Bungalovy sú typické svojou vstupné terasou. Považujeme ich za moderné stavby, pretože v posledných rokoch vznikajú hlavne v prímestských oblastiach, vo forme satelitného mestečka.

átriový dom

Opäť sa jedná o jednopodlažný dom, ktorý je postavený tak, že uzatvára dvorček. Ten tvorí dostatočné súkromie a je tiež centrom domu – smerujú k nemu okná i terasové dvere. Súčasťou dvore je aj zapustený bazén.

terasový dom

Tam, kde by bolo finančne náročné porovnávať povrch pre stavbu domu, sa dá využiť stavby terasového typu. Ten sa vyznačuje nielen tým, že je postavený na svahu, ale tiež tým, že obsahuje veľkú balkónovú terasu alebo rovno strešnú záhradu.

Viacpodlažné a radový dom

V podstate sa jedná o umiestnení jednotlivých bytov buď nad sebou (viacpodlažné dom) alebo vedľa seba (radový dom). Majitelia sa tak môžu podeliť o spoločné náklady, ako je napríklad zateplenie fasády a ďalšie spoločné náklady. Radové domčeky sú stavané tak, že vyzerajú rovnako – zvonku i zvnútra, môžu sa líšiť len detailmi – alebo napríklad farbou fasády.

Nízkonákladové a pasívne domy

Tieto domy musia mať za rok veľmi nízke náklady na energie. Pasívny dom musí spĺňať naozaj prísne kritériá, u nízkonákladového sú už pravidlá o niečo menej náročná na úsporu energie. Oba domy sa snažia využívať obnoviteľné zdroje energie a k tvorbe energie napríklad solárne prvky.