Ako na prácu z domova? Neperte sa s home office
Business

Ako na prácu z domova? Neperte sa s home office

Počas minulého jesene väčšina ľudí bola nútená k tomu pracovať z domova. Kým niektorí to ocenili a ďalej v tom dokonca pokračujú s úsmevom na perách, iní možnosť pracovať z pohodlia vlastnej domácnosti neprijali zrovna s nadšením. Nie všetci sa skrátka vedia presvedčiť k práci, keď sa nachádza doma, kde je iné práce viac než dosť. Pre mnohé spoločnosti to tak bola skúška ohňom. Ak sa stále touto skúškou potácate, poradíme vám, ako hravo prácu z domova zvládnuť tak, aby bol spokojný ako zamestnanec, tak i zamestnávateľ.

Ako zvládnuť home office z pohľadu zamestnanca

Patríte k zamestnancom, ktorým bol home office nariadený zamestnávateľom z dôvodu zhoršujúcej sa epidemiologickej situácie a z dôvodu nariadenia vlády? Možno ste to neboli spokojní s otvorenou náručou. Pracovať z domu – to možno nepatrí medzi vaše silné stránky. Stačí si ale osvojiť niekoľko trikov.

Napríklad si stanovte časový harmonogram, ktorý skrátka dodržujte. Zakomponujte si do neho aj domáce práce, ak máte toho doma moc. Len je ale dôležité, aby ste onen časový harmonogram naozaj dodržiavali. Zakomponujte si doň prestávky na obed, na desiatu či na kávu, aby sa vám ho darilo plniť.

Okrem toho si kúpte všetko potrebné vybavenie, aby ste si pre prepisovačky alebo bloky nemuseli chodiť niekoľkokrát do obchodu. Vyberte si navyše to nepokojnejšie miesto v dobe, kde budete ideálne sami a kde vás prakticky nič nebude rušiť.

Ako zvládnuť home office z pohľadu zamestnávateľa

Ani pre zamestnávateľa nemusí byť home office tým ideálnym spôsobom, ako s pracovníkmi komunikovať a pracovať. Ak patríte medzi nich, iste vás zaujíma, ako situáciu zvládnuť z vášho pohľadu. Aj pre vás máme niekoľko tipov.

Predovšetkým využívajte videohovory. Pokiaľ chcete vysvetliť nejakú prácu alebo prebrať vypracovaná dáta s pracovníkmi, skrátka sa s nimi dohodnite a zavolajte im domov. Ak im ale chcete písať e-maily, v ideálnom prípade využívajte emotikony. Aby správa skrátka pôsobila priateľskejšie. Je potrebné si uvedomiť, že ani pre mnohých zamestnancov nemusí byť práca z domu zrovna ľahká.