Ako vybrať spoločenské šaty? Nielen podľa ceny, ale aj postavy
Fashion

Ako vybrať spoločenské šaty? Nielen podľa ceny, ale aj postavy

Aj keď sa vám páči určitý druh šiat, budete si nakoniec musieť zvoliť iné. Dôvodom je to, že na určité šaty nemáte postavu. A aj keď by stáli veľa peňazí, kombinovali rôzne zaujímavé materiály a na ramienku vyzerali skvele – na vašom tele by to taká sláva nebola. Spoločenské šaty na svadbu či iné príležitosti treba vyberať s rozvahou. Aj keď to môže znamenať, že nakoniec siahnete po úplne iných šatách, než sa vám páčili.

Presýpacie hodiny

Ide o typ postavy, kedy ramená a boky sú rovnako široké a štíhly pás. Nositeľka tejto postavy má teda väčšie prsia a výrazné krivky. Tento typ postavy sa považuje za najzmyselnejší. Ideálne sú priliehavé šaty, ktoré zvýraznia krivky, alebo šaty, ktoré zvýrazňujú štíhly pás pásikom. Ako svadobné šaty sa často volí mermaid, čiže morská panna.

Hruška

Keď si predstavíte hrušku, bude vám jasné, čo sa skrýva pod týmto typom postavy. Prsia sú menšie, kým pas a zadoček sú výraznejšie. Majiteľky tejto postavy často potrebujú menšiu veľkosť v hornej časti a väčšiu veľkosť v časti dolnej. Najlepšími šatami budú také, ktoré zvýrazňujú hornú časť, kým tá dolná zostáva jednoduchá. To znamená šaty s volánikmi, naberanými rukávmi či veselými farbami v hornej časti, sukňa od oblasti pása by mala mať tmavú farbu bez výrazného zdobenia, ako sú volániky.

Obrátený trojuholník

V tomto prípade je naopak výrazná horná časť tela (doplnená bujným poprsím), kým pas je útly. To znamená, že teraz sa budeme snažiť zvýrazniť pás a naopak zjednodušiť línie hornej časti tela. Šaty by teda mali mať výraznú sukňu s potlačami, farbami, trblietkami či riasením. Horná časť naopak zostáva v nevýrazných (ideálne tmavých) farbách.

Obdĺžnik

Pás a boky sú v rovnakej šírke ako ramená, chýba ale výrazný pás. Takže práve ten sa budeme snažiť výberom šiat zvýrazniť. Pomôcť môžu tiež vzorované šaty (bodky, kvety, ornamenty a pod.). Vhodné sú tiež zavinovacie šaty.

Jablko

Pre túto postavu sú typické široké boky a ramená a plný pás. V tomto prípade sa snažíme maskovať brucho a zadok. Slušivé je jednofarebné, tmavé oblečenie – možné sú drobné vzory. Hodí sa zvislé prúžky, výstrih do V a zavinovacie šaty. Doplňte ich výraznými šperkami.