Ako vyzerali začiatky internetového bankovníctva?
Money

Ako vyzerali začiatky internetového bankovníctva?

Internetové bankovníctvo je dnes niečím, čo berieme za samozrejmosť. Dokonca by sme mohli povedať, že sa jedná o niečo, bez čoho nedáme ani ranu a bez čoho by sme si nedokázali predstaviť každodenné fungovanie a platenie kreditnou či debetnou kartou. Lenže spomínate si ešte, aké to bolo úplne na začiatku v roku 2002, keď internetové bankovníctvo bolo veľmi, veľmi obávanou novinkou? Dôvera v novú vymoženosť nebola práve vysoká, ale s postupom rokov sa prakticky každý adaptoval a dnes sa nájde len hŕstka ľudí, ktorí by internetové bankovníctvo nemali zriadené.

Prvé internetové bankovníctvo už v roku 1998

Keby sme mali začať pri úplných začiatkoch internetového bankovníctva, potom povieme, že vôbec prvý výkrik tejto modernej technológie sa ukázal svetlu sveta už v roku 1998. Vtedy za tým stála Expandia banka, ktorá vám možno po svojom názve veľa nepovie. A nemožno sa tomu čudovať, popularitou sa práve banka nepyšnila.

K obrovskému rozkvetu, kedy s internetbankingom ľudia už počítali a vedeli o ňom, došlo v roku 2002, aj preto by sme mohli počítať tento rok za pravý štart dnešnej bankovníckej samozrejmosti. Zatiaľ čo dnes sa jedná o automatickú a neodmysliteľnú súčasť bankových služieb, predtým sa jednalo o niečo, čo nebolo základnou službou, ale niečím za príplatok.

Komplikovaná technológia, ktorá prešla znateľným vývojom
Aké to bolo pred rokmi, keď sme si priplatili práve internetové bankovníctvo? Veď ani telefóny neboli na takej úrovni, na aké sú posledné roky. Pred rokmi išlo o pomerne komplikovanú technológiu, ktorá zahŕňala napríklad nutnosť sťahovať si do svojich počítačov najrôznejšie zabezpečovacie certifikáty. Tie sa mohli sťahovať aj na diskety, ktoré sa len zasunuli do debny vtedajšieho počítača.

Aké banky patrili vtedy k najlepším?

Aj vtedy sa však v tomto odvetví konali najrôznejšie súťaže, v ktorých sa jednotlivé banky predbiehali a hodnotili. Medzi vtedy najúspešnejšie patrila bezpochyby ČSOB banka, tiež Raiffesenbanka alebo Union banka.