Čo ste možno nevedeli o Prahe?
Lifestyle

Čo ste možno nevedeli o Prahe?

Keď počujete o Prahe, vybaví sa vám ako prvý Karlov most, Václavské námestie alebo Orloj? Potom o Prahe toho príliš neviete. V tomto článku vám ukážeme zaujímavosti, o ktorých ste s najväčšou pravdepodobnosťou ani nevedeli, a pritom sa nebudú týkať našich pamiatok. V čom sa môže Praha pýšiť? Spoločne sa na túto tematiku zameriame a sami následne vyhodnoťte, či ste o tom vedeli alebo nie. Nasledujte nás.

Čo ste možno nevedeli o Prahe?

Praha sa môže pýšiť napríklad jedným z najväčších krytov vôbec, ktorý nájdete v parku Parukářka. Ten sa nachádza konkrétne na Žižkove. Kryt bol schopný pojať až 2500 ľudí a slúžil na ich ochranu. Tá mohla bezpochyby trvať aj 72 hodín. Momentálne je z úkrytu horolezecká stena a múzeum, ktoré sa zameriava na dobu studenej vojny. Pokiaľ teda máte záujem namiesto pamiatok navštíviť tzv. bunker múzeum, nič vám v tom brániť nebude. Ďalšou zaujímavosťou je najstaršia pražská nemocnica. Svoju starostlivosť tu mohli nájsť ľudia už od roku 1354. Ide o nemocnicu Na Františku.

V dnešnej dobe nájdete v nemocnici vyše 170 lôžok a možnosť zakúpenia liekov v lekárni, ktorá tu bola vybudovaná. Tretia zaujímavosť je najhlbšia studňa. K videniu je presnejšie povedané na treťom nádvorí Pražského hradu. Jej hĺbka dosahuje neuveriteľných 70 metrov. Hĺbka má takú hodnotu, že dosahuje prakticky úroveň hladiny Vltavy. Ako ste si mohli doteraz všimnúť, všetky tri zaujímavosti nemajú s pamiatkami prakticky nič spoločné. Ak do Prahy jazdíte radi, ale už vás nebaví neustále chodiť po známych pamiatkach, je najvyšší čas uvažovať o zmene.

Na záver posledná zaujímavosť

Poslednou zaujímavosťou je Salabka alebo najstaršia vinica, ktorá sa nachádza v Prahe. História vinice siaha až do roku 1228. Jej rozloha tvorí v prepočte 4 a pol hektárov. K videniu je vinica presnejšie povedané medzi Trojou a Bohnicami. Víno, ktoré sa vo vinici pestovalo slúžilo kráľom.