Čo stojí za vysokým cholesterolom?
Lifestyle

Čo stojí za vysokým cholesterolom?

Stále viac doktorov zápasí s narastajúcim množstvom pacientov, ktorí trápia vysoký cholesterol. Dalo by sa povedať, že tu hovoríme o probléme modernej doby. A je to paradoxne pochopiteľné, pretože práve nezdravé potraviny, fastfoody a cukrovinky sú to, čo neustále pojedáme a čo za vysokým cholesterolom stojí. A pretože hovoríme o probléme, ktorý môže spôsobiť napríklad kardiovaskulárne ochorenie, začnite problému predchádzať.

Aj keď bolo spomenuté, že za vysoký cholesterol môže predovšetkým naša strava, nie je to vždy tak. Príčin vysokého cholesterolu môže byť, podľa lekárov, oveľa viac.

Vysoký cholesterol spôsobuje stres

Napríklad stres je jedným z dôvodov, prečo sa možno práve vy so stresom stretávate. Iste viete, že stres je zdraviu škodlivý a že stojí za mnohými problémami. Spôsobuje nielen mnoho ochorení, ale tiež stojí za spomalením metabolizmu alebo práve za zvyšujúcim sa cholesterolom v krvi.

Bolo preukázané, že vysoká tvorba hormónov v nadobličkách súvisí so stresom, s ktorým treba zatočiť hlavne v prípade, že hovoríme o dlhodobom a chronickom probléme. Nie o krátkodobé alebo výnimočné záležitosti.

Pozor na priemyselne vyrábané výrobky

Pokiaľ by sme sa ešte mali na malý okamih pozastaviť spomínaným stravovaním, povieme, že by sme sa mali vyvarovať hlavne priemyselne spracovaným a vyrábaným výrobkom, ktoré v sebe obsahujú nemalé množstvo cukru. Z dôvodu vysokého obsahu cukru by sme sa mali vyvarovať aj alkoholu, ktorý navyše organizmus nepríjemne dehydratuje.

Užívate dlhodobo lieky?

Medzi dôvody, prečo vás vysoký cholesterol trápi, patrí aj dlhodobé užívanie liekov. Na to poukázali nedávne zahraničné výskumy, ktoré preukázali, že dlhodobé užívanie akéhokoľvek lieku môže zvýšiť hladinu zlého a teda aj nebezpečného cholesterolu v krvi.