Čo všetko ovplyvňuje vaše rozhodovanie?
Business,  Lifestyle

Čo všetko ovplyvňuje vaše rozhodovanie?

Vedieť sa správne a rýchlo rozhodnúť, to nemusí v súčasnosti každý. Bohužiaľ to je základom úspešného človeka, úspešného podnikateľa. Keď mu sa človek nevie rýchlo rozhodnúť, je problém na svete. V súvislosti s rozhodovaním sa ponúka otázka, čo všetko ovplyvňuje naše rozhodovanie, čo všetko sa podieľa na tom, ako sa rozhodneme, ako odpovieme, ako sa vyjadríme. To napokon skúmal autor knihy Neviditeľný sprievodca emočnou inteligenciou, ktorý tvrdí, že len málokto a málokedy premýšľame o tom, čo všetko formuje naše rozhodnutie. Stojí za tým v skutočnosti niektoré faktory.

Jedným faktorom sú naše pocity

To, ako sa nakoniec rozhodneme alebo pre čo sa rozhodneme, ovplyvňujú napríklad naše pocity. Vezmite si napríklad možnosť nastúpiť do nového zamestnania – to vyvolá vlnu vzrušenia. Iné však zrazu pohltí vlna obáv a tiež neistoty. Kým prvá skupina hrdo prijme ponuku, druhá skupina pravdepodobne ponuku odmietne, pretože pocit obáv a neistoty je naozaj veľmi silný.

Spánok je tiež istým faktorom

Ak by sme mali prejsť k ďalšiemu faktoru, ktorý ovplyvňuje rozhodovanie, spomenuli by sme spánok. Každý človek vie, že spánok je naozaj veľmi dôležitý a že nie je dobré ho podceňovať. Ak sa dostatočne dobre nevyspíme, nemôžeme očakávať to, že sa budeme dobre rozhodovať alebo že potešíme naše fyzické alebo duševné zdravie.

Autor spomínané knihy Neviditeľný sprievodca emočnou inteligenciou zastáva názor, že ak má človek pred sebou naozaj veľké rozhodnutie, mal by sa na to vyspať. Počas spánku sa totiž človek na malú chvíľku zastaví, zamyslia, nereaguje neskôr unáhlene a nevstupuje do vecí bezhlavo.

Túžba hrá svoju rolu taktiež

Ďalším faktorom, ktorý naozaj výrazne ovplyvňuje naše rozhodovanie, je túžba. Keď sa objaví túžba po zmene, len málokto ju dokáže zahnať, len máločo ju dokáže zabiť.