Datacentrum k vašim službám. Pre koho je určený VPS hosting?
Business,  Lifestyle

Datacentrum k vašim službám. Pre koho je určený VPS hosting?

Veľa o nich nevieme, ale napriek tomu v našich životoch hrajú absolútne kľúčovú úlohu. Reč je o datacentrách. Tajomné miestnosti, ktoré spracúvajú naše internetové požiadavky. Práve datacentra sú miestom, kadiaľ prúdi naše dáta, ktorých ľudstvo produkuje nesmierne množstvo. Nemusí pritom ísť len o obrie datacentrum jedného z technologických gigantov. Dátovú križovatku totiž využíva prakticky každá spoločnosť. Len zlomku z nich sa však oplatí investícia do vlastných serverov a potrebnej infraštruktúry.

Zariadenie hoci miniatúrneho datacentra je totiž finančne nesmierne náročné. Nestačí totiž len obstaranie vlastných serverov. Myslieť musíme tiež na vybudovanie potrebnej infraštruktúry. Nad servery je nutné neustále bdieť. To znamená posilnenie personálnych kapacít. V praxi teda budete musieť najať nových zamestnancov, zaškoliť existujúce alebo byť osobne neustále v pozore. Skrátka nejde o záležitosť, ktorú by sa dalo riešiť polovičato.

Realita je preto taká, že robenie vlastných serverov, respektíve budovanie datacentra sa v skutočnosti vyplatí len tým najväčším spoločnostiam. Prakticky všetky ostatné sa môžu spoľahnúť na vyspelejšie službu. Tou je predovšetkým VPS hosting. Niekedy tiež označovaný ako virtuálny server, nie je ničím iným ako prenájmom kapacity fyzického servera. Server teda nevlastníte, ale máte zaručený prístup k presne vyčlenenej porciu jeho výkonu. Preto je VPS vynikajúci v prípadoch, kedy potrebujete spoľahlivý serverový priestor, avšak investície do jeho obstaranie sa vám len ťažko oplatí.

A keď už je reč o virtuálnom serveri, bola by veľká škoda nespomenúť jeho popredného poskytovateľa. Tým je spoločnosť Faster CZ, ktorej virtuálne servery si môžete prenajať už za čiastky vo výške sto korún mesačne. Výmenou za to získate spoľahlivý virtuálny server s operačným systémom podľa vášho výberu. K dispozícii sú tie najpoužívanejšie. Menovite Linux a Windows.