Drahé bývanie vždy neznamená luxus
Home,  Lifestyle

Drahé bývanie vždy neznamená luxus

Ak si kúpite auto za milión, rozhodne dostanete viac ako majiteľ auta za tristo tisíc. Pokiaľ v obchode uprednostníte drahšie a kvalitnejšie víno, bude vám určite aj viac chutiť ako to lacné krabicové. Za určitý príplatok tiež dostanete lepšie služby na zahraničnej dovolenke ako ten, kto sa uspokojí s cenou najnižšou. Ale ak by ste rovnaký princíp očakávali aj u nehnuteľností, mohli by ste byť nepríjemne prekvapení. Cena domov a bytov sa totiž vôbec neriadi technickou kvalitou nehnuteľnosti. Platíte si predovšetkým za veľkosť, prestížnu polohu a uspokojivý výhľad.

Kto má však potrebné financie a rád si za toto priplatí, očakáva tiež, že dostane kvalitné bývanie, ktoré bude po zariadení môcť nazývať luxusným domovom. Rozhodne nečaká zle odvedenú izoláciu, netesniace strešné okná a popraskané steny. Nečaká, že ho jeho drahé bývanie bude stáť ďalšie desiatky tisíc na celkovej rekonštrukcii. Ale čo keď sa to stane? Čo ak vám maklér predstaví váš vysnívaný domov a on nebude vyzerať tak, ako na vyretušovanom obrázku?

Odstúpiť od zmluvy môžete do piatich rokov po kúpe

Ak sa na prvý pohľad obávate, že nehnuteľnosť nie je v dostatočnom technickom stave, pozvite si inšpektorov z Inšpekcie nehnuteľností Nemopas. Tí vám pomôžu zistiť skutočný technický stav nehnuteľnosti a dajú vám zoznam toho, čo by sa malo nechať zrekonštruovať. To platí aj pre predávajúcich a maklérov, ktorí sa chcú uistiť, čo že to vlastne ponúkajú a predísť tak problémom. S novým Občianskym zákonníkom totiž platí, že kupujúci môže na základe objavených skrytých vád do piatich rokov od kúpy odstúpiť od zmluvy alebo spätne požadovať zníženie kúpnej ceny.

Ak o byt predsa len stojíte, môžete si nechať byt developerom dorobiť alebo požiadať o výraznú zľavu pri kúpe. Za ušetrené peniaze si potom môžete najať spoľahlivú firmu podľa vlastného výberu, ktorá vám nedostatky bytu opraví a z vášho drahého bytu urobí byt luxusnou, zodpovedajúcou pôvodnej luxusnej cene bytu. Po rekonštrukcii vám inšpektori z Nemopasu ešte vykonajú kontrolu a uistia sa, že byt už má zodpovedajúcu slušnú technickú úroveň.