Koľko mať našetrené financií do dôchodku pri priemernom výpočte
Money

Koľko mať našetrené financií do dôchodku pri priemernom výpočte

Priemerný dôchodok v Českej republike presiahol ľahko čiastku 13 tisíc korún. Ako môžete vedieť, nejde o príliš vysokú sumu. Z tejto sumy sa budete musieť spoliehať na to, že zaplatíte prakticky všetko, od bývanie, liekov až po jedlo. Ak je váš momentálny plat len ​​o niečo vyššia a už teraz nevychádzate, nespoliehajte na to, že tomu bude v dôchodku inak. Jesť totiž potrebuje tak či tak a ak vám ľudia okolo vás hovoria, že sa uspokojíte s minimom, potom majú mylné informácie.

Priemerný dôchodok má málo kto!

Okrem toho je ďalším problémom fakt, že priemerný dôchodok má v Českej republike naozaj malé percento seniorov. V tomto článku si popíšeme, akú finančnú rezervu by ste mali mať, ak by ste dosahovali priemerné mzdy vyplatené v dôchodkovom veku. Hoci nejde o vysokú čiastku, musíte počítať s tým, že vy budete potrebovať ďaleko väčšiu finančnú hotovosť. Čiastka je totiž vypočítaná skutočne z priemerného dôchodku, nie toho, ktorý je v Českej republike bežnejšie.

Vezmite si, že budete musieť zaplatiť byt, lieky, dopravu a jedlo. Ak si okrem iného chcete dopriať aj výlety alebo kvalitnejšie jedlo, v konečnom dôsledku sa zastavíte na hranici 20 tisíc korún. Pri priemernom dôchodku vám tak chýba ešte 7 tisíc korún na to, aby ste mohli dôstojne žiť. Ročne sa suma pri výpočte 7 tisíc korún mesačne vyšplhá až na výške 84 tisíc korún. Vezmite si, kedy človek v dnešnej dobe ide do dôchodku a aký je priemerný vek človeka.

Aká je teda ideálny nasporená suma?

Pri priemernom vekov človek strávi na dôchodku 10 až 15 rokov. Pri chýbajúcom príjme 84 tisíc korún za rok je teda suma pri 10 rokov vypočítaná na hranici 840 tisíc. Ak by sa jednalo o žití na dobu 15 rokov, museli by ste siahnuť oveľa hlbšie, a to až na sumu vo výške 1.260.000 Sk. Samozrejme sa bude čiastka pohybovať v inom rozmedzí, počnúc od výšky dôchodku a končiac pri tom, koľko ľudí žije v jednom byte alebo rodinnom dome.