Milujete papáje? Prezradíme vám, ako prospieva zdraviu
Lifestyle

Milujete papáje? Prezradíme vám, ako prospieva zdraviu

Na trhu sa to teraz len tak hemží vynikajúcim exotickým ovocím. Pre zimu je exotické ovocie typické, rovnako ako pre letné horúce mesiace nektárinky, broskyne a marhule. Aj keď exotické ovocie nie je najlacnejšie, oplatí sa doň investovať. Mnohé druhy sú totiž nadmieru zdravé. Napríklad taká papája!

Papája rastie na stromoch, ktoré môžu dosiahnuť až desiatich metrov. Na jednom strome sa môže urodiť aj 150 plodov! Jeme predovšetkým samotný plod, ale listy stromu sú užitočné vo farmácii (vyrábajú sa z nich lieky). O zdravotných účinkoch tohto exotického ovocia tak nie je pochýb.

Papája vyzerá ako hruška, má veľmi sladkú dužinu a krapet pripomína melón. Zásadne sa konzumuje surová, ale je možné ju uvariť. A teraz už k tomu, ako papája prospieva ľudskému zdraviu.

• Znižuje cholesterol

Papája je skvelá v tom, že znižuje zlý cholesterol v tele. Ide o ovocie bohaté na vlákninu, práve vláknina sa podieľa na nízkej hladine zlého cholesterolu v krvi. Vďaka tomu je teda možné konštatovať, že papája zabraňuje upchávaniu ciev a predchádza tak infarktu.

• Pastva pre oči

Keďže sa v papáji nachádza aj veľké množstvo vitamínu A, možno povedať, že papája je doslov pastvou pre oči. Udržuje zrak zdravý, okrem iného chráni oči pred vznikom ochorení, ktorým nemožno predchádzať, pretože idú ruka v ruke s naším vekom. Papája na telo pôsobí rovnako blahodárne ako napríklad mrkva alebo paradajky.

• Pre vlasy

Trápia vás krátke vlasy, ktoré nerastú? Alebo sú vaše vlasy polámané, suché a vypadávajú? Papája môže pomôcť. Vďaka obsiahnutému vitamínu A papája podporuje rast vlasov, navyše vlasy udržuje lesklé a pevné. Z papáje sa robia aj mnohé masky na vlasy, pretože vlasy skutočne podporuje.

• Zaháňa stres

Čo ocenia silne vyčerpaní ľudia, je fakt, že papája zaháňa stres. Ak si papáje nakrájate k obľúbenému večernému programu, pôjdete spať pokojní a vyrovnaní.