Na investíciu do nehnuteľnosti buďte opatrní
Home,  Money

Na investíciu do nehnuteľnosti buďte opatrní

Investície sú obľúbeným témou, a to aj pre ľudí, ktorí o podnikaní nevie takmer nič. Ich každodenný život spočíva v chodení do práce a z práce. Aj cez to sa snažia zarobiť nejakú tú korunu stranou. Okrem chodenie na brigády sa ponúka zárobok v podobe investície. Neviete, do čoho investovať? Na trhu sú pre každého dostupné nehnuteľnosti, len buďte opatrní.

Investície do nehnuteľností je u nás najčastejšie

Prišli ste nečakane k nehnuteľnosti alebo k finančnej hotovosti, s ktorou neviete, čo máte robiť? Potom sa ponúka možnosť svoje financie nechať na seba zarábať. To môžete vykonať napríklad kúpou nehnuteľnosti. Aj toto odvetvie však vyžaduje istú opatrnosť. Nie je to o tom, ísť k prvej nehnuteľnosti, urobiť ponuku a následne ju kúpiť. Tu budete musieť premýšľať a konať rýchlo, inak môže byť neskoro. Za žiadnych okolností nekupujte príliš veľké nehnuteľnosti, ktoré majú viac ako tri miestnosti. O také pri prenajímaní nie je veľký záujem. Je to zapríčinené vysokou cenou nájmu.

Najväčší záujem je stále o menšie byty

Ak už malý byt vlastníte, ste šťastný človek. Jednak možno zarábať na prenajímanie a jednak každoročne jeho hodnota o niekoľko percent stúpa. Akonáhle sa nehnuteľnosti nabažíte, môžete ju jednoducho predať. Takáto cesta je väčšinou istejšie, pretože u prenajímanie nemáte záruku toho, že vám protistrana bude platiť. Okrem iného sa nájomník zo dňa na deň rozhodne pre odsťahovaní a vám tak zostane prázdny byt, pre ktorý musíte znovu hľadať nájomníka. To však bude nejaký čas trvať. S výpadkom príjmu je potrebné v tomto smere počítať.

Záleží na meste a časti

Nie je jablko ako jablko. Toto porekadlo platí vo všetkých odboroch a u nehnuteľností ďaleko viac. Ak vlastníte nehnuteľnosť v menšom meste alebo na dedine, nebudete môcť počítať s príliš vysokým nájmom. V momente, keď sa vaše nehnuteľnosť nachádza v centre Prahy, máte relatívne veľkú šancu na úspech.

Mám byt s viac ako tromi miestnosťami, čo teraz?

Zdedili ste veľký byt, ktorý je dispozične väčší než napríklad 3 + 1? S rodinou by ste nemali v tejto chvíli počítať. Ideálnym riešením je prenájom študentom. Rozdeľte miestnosti na tzv. Izby a skúste ich ponúknuť zvlášť študentom. Máte tak vyššia šanca na to, že vám nevypadne príjem a ak sa jeden zo študentov rozhodne z bytu odísť, náhradu za neho nájdete rýchlejšie. Okrem toho neprídete o veľkú sumu, takže vás strata nebude mrzieť. Posledný výhodou je vyšší príjem. Spočítajte si, koľko osôb dokážete do takto veľkého bytu nasťahovať a následne počet vynásobte čiastkou, ktorú si budete účtovať.