Naučte svoje dieťa hospodáriť s financiami a oni vám to v dospelosti vráti
Money

Naučte svoje dieťa hospodáriť s financiami a oni vám to v dospelosti vráti

S najväčšou pravdepodobnosťou má každý rodič strach o svoje deti a ich budúcnosť. To platí predovšetkým o finančných prostriedkoch, o ktorých sa bohužiaľ na základnej škole doteraz neučí. Ako následne môžu deti vedieť zaobchádzať s peniazmi, keď je to nemá kto naučiť? Túto úlohu by ste teda mali vziať do svojich rúk vy. Kto iný by ich mal naučiť s finančnými prostriedkami než vy, ako rodič? Ukážeme vám tipy, ako naučiť svoje dieťa hospodáriť už v skorom veku.

Deti majú otvorenú fantáziu, takže sa učí rýchlo

Hoci vám to tak nemusí pripadať, deti sa dokážu učiť veľmi rýchlo. Záleží však na tom, o aký druh učenia sa jedná. Je pochopiteľné, že im to nepôjde, keď im neustále budete pred ne umiestňovať školské učivo. Čo si budeme hovoriť, škola skrátka nebaví nikoho. To nemusí platiť o financiách, ktoré chce mať každé dieťa už od prvej triedy. Veľakrát je ale utratia za úplné nezmysly. Vyhovorte im to a naučte ich ku správnemu hospodárenia.

Spôsobov je niekoľko

Ako už vám nadpis napovedá, spôsobov, ako dieťa naučiť k financiám je hneď niekoľko. Musíte im je ukázať, aby pochopili, čo je, a naopak nie je správne. Kúpte im napríklad obyčajné prasiatko na drobné a menšie bankovky. Zároveň im povedzte, že si do neho môžu odkladať časť svojich zarobených peňazí či svoje vreckové. Motivovať ich môžete známkami a finančnou odmenou. Nemusí do prasiatka nutne vkladať všetko, čo dostanú. Ideálnym riešením je tzv. Sporenia, kedy bude dieťa odkladať vždy percentuálny časť.

Mobilná aplikácia aneb vtipná forma hrania

Deti sa radi hrajú a nie je teda nič jednoduchšie ako im stiahnuť mobilnú finančnú aplikáciu prispôsobenú tak, aby ju pochopili aj najmenšie deti. Pomocou nej sa naučia základy finančnej gramotnosti, s ktorou sa v začínajúcim dospelom živote skrátka nestratí.

  • Výhoda mobilné aplikácie spočíva v jednoduchosti
  • Prispôsobená je aj pre najmenšie deti, ktoré nastupujú do prvej triedy
  • Rodičia majú financie svojho dieťaťa plne pod kontrolou
  • Sporte im na život

Odkladajte svojim deťom na dospelý život už od narodenia. Môžete bez problémov aj po menších sumách. Keď si vezmete 18 rokov života, financie sa nakopia aj po odkladanie 500, – Sk mesačne.