Business,  Lifestyle

Nehovor, že to nejde. Povedz, že to ešte nevieš alebo podnikajte ako Tomáš Baťa

Niet pochýb ani sporu o tom, že Tomáš Baťa bol jedným z najväčších českých podnikateľov. Keď prišla nejaká podnikateľská príležitosť, nepovedal jej nie. A ak ju napríklad nepoznal alebo na otázky v odbore pokladané nepoznal odpoveď, mal tendenciu sa to naučiť alebo odpoveď nájsť. A z toho napokon plynie jeho známy výrok: „Nehovor, že to nejde. Povedz, že to ešte nevieš.” A pri výrokoch slávneho podnikateľa ešte nejakú chvíľu zostaneme.

Zahynul pred 85 rokmi

Nech už sa vám pred očami otvára akákoľvek podnikateľská príležitosť, nemali by ste pred ňou zavrieť oči iba zo strachu. Každá v sebe nesie možnosť, ako byť sám sebe pánom. V prípade, že je onou príležitosťou franšízový koncept v podobe napríklad Extéria Market, je tu aj nízka pravdepodobnosť toho, že vkročenie do podnikateľského sveta nebude toľko bolieť.

Aby ste však mali lepšie nakročiť do sveta biznisu a dokázali zvládnuť všetky výzvy s gráciou, spísali sme niekoľko výrokov slávneho zlínskeho obuvníckeho podnikateľa. Jeho smrť mnoho ľudí zasiahla, došlo k nej už pred 85 rokmi. Zriadil sa v malom lietadle, ale jeho biznis žije dodnes. A to je napokon známka toho, že by sme z jeho pravidiel a zásad rozhodne nemali uhýbať.

Rovnako si môžeme vziať poučenie z jeho úmrtia, ktoré prišlo ako blesk z čistého neba. Rovnako takto nečakane chodí väčšina udalostí v životoch.

Výroky slávneho Tomáša Baťu

„Keď všetci hovoria o nemožnostiach, hľadaj možnosti.”
„Čo chceš, môžeš.”
„Nájsť správny smer medzi opatrnosťou a odvahou je najväčšie umenie.”
„Ak chceš vybudovať veľký podnik, musíš najskôr vybudovať sám seba.”
„Robme napríklad najnepatrnejšiu vec na svete, ale robme ju najlepšie.”
„Každá ľudská činnosť sa nakoniec musí prejaviť v číslach.”
„Každý človek je zámožný, ak má zdravé ruky a rozum.”
„Nehovor, že to nejde. Povedz, že to zatiaľ nevieš.”