Nielen na ceste musí byť vodič obozretný
Lifestyle

Nielen na ceste musí byť vodič obozretný

Každý vodič pozná svoje povinnosti, ktoré sa týkajú riadenia motorového vozidla. Väčšina vodičov tieto povinnosti rešpektuje a snaží sa nimi riadiť. Avšak aj tomu nejpozornějšímu vodiči sa môže stať nehoda, ktorá ho bude stáť odňatia slobody a niekoho iného napríklad aj život. Takáto nehoda sa nemusí nutne stáť len na diaľnici, ceste alebo poľnej ceste. Postačí k tomu aj obyčajné parkovisko v obytnej zóne a kdekoľvek inde. Riziko nehody a zranenia iné osoby je rovnako veľké ako na ceste.

Obozretnosť je na mieste

Ak parkujete cúvaním, vždy sa radšej trikrát uistite, že vám v tom nič a nikto nebráni. Pre couvajícího vodiča môžu byť nebezpečenstvom aj ľudia pohybujúci sa v dosahu parkujúceho vozidla. A to predovšetkým deti, ktoré môžu byť v zrkadlách ľahko prehliadnuteľné. Ak sa teda nejaké deti v okolí pohybujú, vždy je lepšie poveriť inú osobu, aby zvonku situáciu strážila. Deti sú totiž svižné a nepredvídateľné, takže aj keď si hrajú relatívne ďaleko od miesta, kde parkujete, môže stačiť jeden zakutálený loptičku a pár sekúnd a dieťa sa vám pripletie pod kolesá, ani nebudete vedieť ako.

Svoje o tom vie aj vodič, ktorý bol odsúdený za usmrtenie dieťaťa z nedbanlivosti, práve keď sa snažil cúvať. Ten pred cúvaním so svojím vozidlom prechádzal okolo skupiny osôb aj s cca 75 centimetrovým dieťaťom. Muž pri cúvaní žiadny pohyb okolo vozidla nevidel. Bol stále presvedčený, že rodičia si svoje dieťa strážia. Až do chvíle, keď sa mu priplietlo pod koleso.

Súd prvého stupňa aj odvolací súd muža uznal vinným z prečinu usmrtenia z nedbanlivosti. Vodiči nepomohlo ani odvolanie na Najvyšší súd. Ten ho tiež uznal vinným a svojím rozsudkom apeluje na ostatných vodičov, aby boli pri cúvaní veľmi obozretní. Muži bol uložený trest odňatia slobody v trvaní jedného roka s podmienečným odkladom na skúšobnú dobu jedného roka a šiestich mesiacov, a to vrátane trestu zákazu riadenia motorových vozidiel na dobu jedného roka a štyroch mesiacov.

Takáto sadzba však nie je určená pre všetkých. Prípady dopravných nehôd sa rieši individuálne, a preto je najlepšie sa vopred poradiť s právnikom.