Porovnávanie hypoték ľudia často nechávajú na hypotekárnych špecialistoch. S akými dátami pracujú a aké údaje si treba naštudovať, aby ste sa v porovnaní vyznali?
Úrok od piatich percent
Niektoré porovnávače v súčasnej dobe ponúkajú dokonca úrok už od 5,29 percenta. V tom prípade sa rozhodne oplatí ich služby využiť, alebo sa u porovnávača hypoték aspoň informovať a získať potrebné know-how. Niekedy je dokonca ponúkané, že za vás uhradí poplatok dvetisíc korún, teda poplatok za vklad do katastra nehnuteľností. Pripravia za vás zmluvy, dohovoria si s vami schôdzku v banke. K tomu vám porovnajú produkty viac ako 15 bankových inštitúcií.
Aké údaje sa sledujú
Najvýhodnejšia ponuka sa zostavuje na základe vami zadaných údajov. Pracuje sa teda s konkrétnym a jedinečným zadaním, ktoré je pre každého klienta rozdielne. Všeobecne ale možno povedať, že sa sleduje niekoľko základných veličín, ktoré vás pri hypotekárnom úvere budú zaujímať. Ide o nasledujúce:
Výška úroku
Pri výške úroku je vyjadrené, koľko budete banke za zapožičanie financií platiť za dobu, kedy vám úver poskytla.
Mesačná splátka
Ako mesačná splátka sa označuje výška čiastky, ktorú budete musieť banke každý mesiac hradiť. Tu sa vždy jedná o približnú čiastku, pretože konkrétne údaje získate až priamo pri dohováraní zmluvy.
RPMN
Tento pojem na nás vyskakuje snáď z každej reklamy. O čo ale vlastne ide? Ide o skratku pre ročnú percentuálnu sadzbu nákladov. To znamená že sa jedná o čiastku, na ktorú vás ročne hypotéka vyjde so všetkým, čo k tomu patrí. V tejto sume sú zahrnuté už všetky splátky, výdavky a poplatky.
Maximálna LTV
Loan to value je pomer výšky hypotekárneho úveru vzhľadom na cenu nehnuteľnosti. Ide teda o vyjadrenie čiastky, ktorú dostanete od banky požičanú. Zvyšok financií za nehnuteľnosť hradíte zo svojho.
Sledujte tieto údaje pri porovnávaní hypoték.