Prečo dodávať do tela zinok?
Lifestyle

Prečo dodávať do tela zinok?

Ľudské telo je plné vitamínov, minerálov a ďalších živín, ktoré sa podieľa na tom, aby organizmus správne a bezproblémovo fungoval po celý deň. Našou povinnosťou je dodávať tieto telu prospešné živiny, aby sme udržali chod organizmu v normále. Dopĺňať musíme vitamín C aj E, tiež hromadu minerálov. Dôležitý je najmä zinok, ktorý je ihneď po horčíka tým najdôležitejším minerálom, ktorý stojí za viac ako tromi stovkami biochemických reakcií v tele.

V súčasnej dobe je možné zinok dodávať formou stravy alebo formou doplnkov stravy, ktoré sú k zakúpeniu napríklad v lekárňach. Dopĺňať ho musíme nielen preto, že len vďaka nemu je imunita tak odolná a pevná, ale tiež stojí za radom ďalších procesov v tele.

Podporuje trávenie i hojenie rán

Zinok ako minerál má za úlohu podporiť fungovanie ľudského tela a stovky jeho funkcií. Napríklad sa podieľa na bezproblémovom trávenie. Bez neho prakticky nemôže telo správne tráviť potravu a brať si z nej potrebné živiny. Okrem toho tiež urýchľuje hojenie rán, bez neho je hojenie rán veľmi pomalé a takmer znateľné.

Jeho ďalšími zdravotnými benefitmi sú protizápalové účinky – vie stabilizovať bunkovú membránu a podieľa sa na zabezpečenie antioxidačnej ochrany organizmu. To nás vedie k jeho ďalšie vlastnosti, a síce k detoxikačným účinkom. Zinok skrátka odstraňuje z tela škodlivé a toxické látky.

Bez zinku nevnímame chute ani vône

Možno ste si až doteraz mysleli, že chute a vône vnímame len vďaka našim zmyslom. Lenže pravdou je, že zinok zmyslom pomáha. Vďaka nemu správne vnímame nielen chute, ale aj vôňa. Ak máme zinku nedostatok, vedie to k zníženému vnímaniu oných vôní a oných zmieňovaných chuťou.

Ak budete dopĺňať zinok do tela, udržíte si nielen ideálnu hladinu cukru v krvi, ale aj predídete celej veľa chronických ochorení alebo infekciu. S jeho pomocou sa zbavíte akné alebo podobných ekzémov či problémov s pleťou, za ktoré často môže práve nedostatok zinku.