Prečo je investícia do zlata najlepšou možnosťou zo všetkých investícií do drahých kovov?
Money

Prečo je investícia do zlata najlepšou možnosťou zo všetkých investícií do drahých kovov?

Medzi drahé kovy, do ktorých môžete investovať, patrí zlato, striebro, platina alebo napríklad paládium. Skôr než investovať do ťažobných spoločností týchto kovov je dobré kúpiť si kov vo fyzickej podobe, ktorý budete reálne vlastniť. Pokiaľ ich však budete vlastniť väčší počet, musíte im nájsť bezpečné miesto. Kúpiť alebo prenajať si tak budete musieť kvalitný trezor (a to rozhodne nie je najlacnejšia záležitosť).

Drahé kovy a DPH

Väčšina ľudí sa rozhodne pre investičné zlato. Záleží ale samozrejme na vašich preferenciách. Všetky drahé kovy môžete kúpiť vo forme investičných mincí, zliatkov alebo tehál. Každá táto kategória môže mať odlišnú hmotnosť a veľkosť, takže ľahko nájdete takú formu, ktorá bude zodpovedať vašim finančným možnostiam. Zlato je obľúbenou voľbou aj z toho dôvodu, že ako jediný z drahých kovov je oslobodený o DPH vo výške 21 %. Už pri nákupe teda môžete ušetriť. Oslobodenie od zlata sa týka iba investičného zlata, nie zlatých šperkov.

Volatilita ceny

Pre zlato hovorí aj volatilita (kolísavosť) ceny. Zatiaľ čo cena iného kovu, ako je napríklad investičné striebro, sa môže v čase často meniť, pri zlate to nehrozí. Kolísavosť ceny znamená tiež zvýšené riziko. Väčšie cenové výkyvy striebra vyplývajú z toho, že trh so striebrom je oveľa širší. Striebro nie je považované len za drahý kov, slúži aj pri výrobe elektroniky a automobilov, liekov, batérií a veľa ďalších priemyselných oblastí. Len asi 20% všetkého striebra je využitých na výrobu šperkov, ďalších 20% na výrobu investičného striebra.

Likvidita

Likvidita je schopnosť premeniť investíciu zase na peniaze. V tomto prípade je to teda doba, ktorú budete potrebovať na to, aby ste svoj investičný drahý kov predali a získali zaň peniaze. Všeobecne platí, že najnižšiu likviditu má investičné zlato. Striebro a ostatné kovy sú na tom o niečo horšie.