Prečo si dopriať voľno v podnikaní?
Business,  Lifestyle

Prečo si dopriať voľno v podnikaní?

Možno máte pocit, že dlhšia dovolenka znie ako rozprávka, ktorú si ale nemôžete dovoliť. Pokiaľ už nad niečím podobným dlhšiu dobu premýšľate a potrebujete si na chvíľku oddýchnuť, môžeme vám povedať len: Do toho! Voľno v podnikaní nie je hriech, môže vám veľmi pomôcť!

Syndróm vyhorenia rýchlo a iste

Zatiaľ čo slobody máte v podnikaní toľko, koľko len sami chcete, voľno, dovolenku ani akési sick days vám nikto nepreplatí. Prečo by ste vy sami nemali na chvíľu zastaviť a dať si pauzu rovnako, ako to robia vaši zamestnanci? Rýchlym tempom bez prestávky sa rútite len do fyzického aj psychického vyhorenia.

Nie je dovolenka ako dovolenka

Podľa rôznych prieskumov si živnostníci doprajú za rok priemerne 2,4 týždňa dovolenky ročne. A naozaj si v rámci dovolenky vypli aj mobilný telefón a počítač, alebo ešte pred raňajkami a večerou vybavovali e-maily a počas váľania sa na pláži dvíhali telefóny? Nie je totiž dovolenka ako dovolenka. U podnikateľov sa len málokedy riadi naozaj len v duchu ničnerobenia.

Naučte sa zvoľniť

Je vlastne jedno, či sa jedná o podnikateľov či zamestnancov, všetci by sme sa mali naučiť zvoľniť. Naše telo, ale aj hlava potrebujú odpočinok, pri ktorom naberú energiu. Vypnite a robte niečo, čo vás baví, napĺňa alebo posúva. Nemusíte sa len váľať na pláži, môžete vyjsť na jazykový pobyt alebo sa učiť variť, maľovať alebo tancovať. Skúste skrátka zamestnať váš mozog niečím iným, než je len práca.

Nie ste v tom sami

Nezabudnite na to, že veľká časť vašich úloh sa dať delegovať na niekoho iného. Nemusíte si niesť na ramenách všetko sami, nechajte si pomôcť a uvidíte, že sa vám razom uvoľní voľný čas na váš koníček alebo zábavu, ktorá vám odľahčí hlavu.