Registre o vás prezradí mnoho
Money

Registre o vás prezradí mnoho

Pôžičkovom trh ponúka niekoľko druhov produktov. Od bankových spoločností, cez nebankové až po súkromné ​​osoby. Ak budete premýšľať o bankovom alebo nebankovom produktu, je potrebné sa zoznámiť najprv s registrami. Tie môžu vaše sny zaraziť ešte pred tým, než začnete plánovať svoju budúcnosť. Svojím spôsobom by sa dalo povedať, že registre zapadajú do bonity.

Registrov je viac, čo o sebe vypovedajú?

Najznámejším registrom sú BRKI. V preklade tento pojem znamená bankové registre. Tieto záznamy o vás vypovie, ako si vediete na poli bankových spoločností. Zaznamenávajú históriu po dobu niekoľkých rokov. Ak budete žiadať o pôžičku u akejkoľvek spoločnosti, do tohto registra sa bude zrejme nazerať. Spoločnosti, u ktorých vyplníte žiadosť tak o vás budú vedieť informácie z bankového sveta. Ak máte u niektorých z nich nejaký vrúbok, môžete mať následne problémy so schválením.

Poďte sa pozrieť na druhý register

Druhým registrom, ktorý získava na popularite prevažne z toho dôvodu, že sa ich produkty posúvajú dopredu, sú NRKI. Narozdiel od bankových registrov sa jedná o nebankový záznamy. Ak ste v minulosti mali záväzky voči nebankovým spoločnostiam, budú na vás bankovej spoločnosti nahliadať inak. Záleží na tom, či ste splácali svoje záväzky včas. Ak áno, nemali by ste mať so schválením žiadny problém. Počítajte však s tým, že existujú ďalšie dôležité faktory.

Pozor si dávajte aj na stiahnuté žiadosti. To znamená, že akúkoľvek spoločnosť požiadate o finančný produkt a po uplynutí niekoľkých dní svoju žiadosť stiahnete. Bankové aj nebankové spoločnosti to môžu považovať za riadnu žiadosť, a tak vám do registra urobia záznam. Ten však môže byť pri ďalších žiadostiach na škodu. Myslite pri akejkoľvek žiadosti na možné riziká a následky, ktoré môžu nastať vašimi chybami.

Posledný register zaznamenáva zvyšné informácie

Posledným registrom je SOLUS, ten zaznamenáva zvyšné informácie o finančných službách. Do nich je možné napríklad zaradiť mobilný paušál, každoročné platenie popolníc, televíziu a internet. Aj tieto služby si musíte postrážiť. Ak tak neurobíte, ľahko sa vám môže stať, že vaša žiadosť bude kvôli maličkosti zamietnutá.