Revolut: čo to je a aké sú skúsenosti používateľov?
Money

Revolut: čo to je a aké sú skúsenosti používateľov?

Jednoduché vymieňanie peňazí často za lukratívny kurz, zvýhodnené výbery z bankomatu, a to aj v zahraničí či pomocník s investovaním. To je Revolut. Aplikácie a internetové bankovníctvo, ktoré si môžete zriadiť rýchlo a ľahko, alternatíva uľahčujúca nielen cestovanie mnohým z nás. Ako presne táto služba funguje a čo od nej očakávať? A na aké skúsenosti sa môžete tešiť? S tým vás zoznámime v našom článku.

Revolut je populárny ako vo svete, tak aj v Českej republike, kde ho využíva až 300 tisíc užívateľov. Za hranicami to je až 15 miliónov. A hoci sa vo svojej podstate jedná a bankový účet, nejedná sa o ten klasický, ktorý poznáme z bežného fungovania. Tradičným bankám sa síce firma snaží priblížiť, avšak v súčasnej dobe je stále ešte viac odlišností ako prvkov, ktoré spájajú. V budúcnosti ale plánuje napríklad sporiace účty alebo poskytovanie krátkodobých úverov.

Jednoduchý prevod peňazí

Aby ste mohli Revolut používať, je teda potrebné stiahnuť si aplikáciu, kde si založíte účet Jeho správa funguje len a iba cez aplikáciu, ktorú si musíte stiahnuť a účet si založiť, potom si len vyberiete, či chcete mať fyzickú platobnú kartu, alebo vám stačí tá virtuálne. Záleží, na aké účely chcete Revolut používať. Pokiaľ vám ide predovšetkým o peňažné transakcie a to, aby ste mohli platiť kartou na rôznych miestach, prípadne ak chcete cez Revolut investovať, pravdepodobne vám bude stačiť len karta virtuálna. Ak chcete využívať napríklad výhodnejšie výbery z bankomatu v zahraničí, zvoľte si kartu fyzickú.

Všetkým je asi jasné, že aby ste s Revolut mohli fungovať, musíte mať na účte dostatočné finančné prostriedky. Tie si na svoj Revolut účet môžete nahrať niekoľkými spôsobmi. Tým najjednoduchším je dať si na účet peniaze zo svojej českej platobnej karty, funguje aj bankový prevod a pokiaľ používate Google Pay alebo Apple Pay, svoj zostatok na Revolut účte môžete zvýšiť aj týmto spôsobom. Google Pay aj Apple Pay navyše umožňujú to, že si môžete Revolut kartu pridať do mobilného telefónu alebo chytrých hodiniek, a pomocou nich platiť bežné platby v obchodoch.

Rôzne meny nie sú problém

Vzhľadom na to, že firme Revolut záleží na tom, aká je aplikácia užívateľsky prívetivá a neustále pracuje na jej zlepšení, sú v súčasnej dobe k dispozícii pomerne pokročilé reporty, analýzy výdavkov alebo rozloženie investičného portfólia. Naozaj veľkou výhodou je to, že si v aplikácii môžete viesť účty v rôznych menách, a to v neobmedzenom množstve. V Českej republike zase oceníme to, že si virtuálnu peňaženku môžeme dobiť českou menou a peniaze posielať do zahraničia lacnejšie.

K ďalším nesporným benefitom patrí to, že Revolut neprevádza meny za najmenej výhodný kurz, ale iba za ten tzv. stredový, a ešte navyše zadarmo. Vďaka tomu je možné ušetriť značné množstvo peňazí. Stretnúť vás však môže to, že vaše vymieňanie bude spoplatnené. To môže nastať, keď budete peniaze meniť cez víkend alebo počas sviatkov, kedy Revolut štandardne pridáva poplatok 0,5 % v prípade, že sa jedná o štandardné meny.

Ušetriť pri používaní Revolut účtu môžete aj pri zahraničných platbách, ktoré sú v porovnaní s ostatnými bankami o dosť lacnejšie. Navyše v rámci rovnakej krajiny av prípade SEPA platieb sú prevody úplne zadarmo. Poplatky sú potom zaťažené medzinárodnou SWIFT platby, avšak ich výška sa líši v závislosti na tarife, ktorý v účte používate.

Ako už bolo povedané, Revolut sa snaží riadiť heslom „Náš zákazník, náš pán“, a preto do aplikácie pridali funkciu možnosti rozloženia platby medzi viac ľudí, po ktorých používatelia dlho volali. Ak napríklad idete na dovolenku s priateľmi, môžete jednu platbu rozdeliť medzi viacerých ľudí. Tí ani nemusia byť užívateľovi Revolut, stačí ich len vybrať v kontaktoch a výška platby im bude pripísaná.

A koľko vlastne chcem minúť?

Aplikácia myslí aj na tých, ktorí chcú mať svoje výdavky pod kontrolou, pretože im ponúka možnosť plánovania platieb. Nastavíte si vlastný rozpočet (kľudne aj na rôzne kategórie) a následne uvidíte, ako sa vám darí stanovený cieľ držať, prípadne o koľko ste v danom období čiastku presiahli.

Vzhľadom na to, že je Revolut digitálnym produktom, je jasné, že vyvstávajú otázky na jeho bezpečnosť. Aj na tom Revolut neustále pracuje: ponúka poistenie vkladov až do výšky 100 tisíc EUR a predstavuje bezpečnostné prvky. Prístup do aplikácie je chránený kódom, prípadne Face ID alebo odtlačkom prsta, nastaviť si tu môžete aj finančné limity.

Ohľadom Revolut aplikácie je toho samozrejme veľa a ďalšie informácie budú pribúdať – ako bolo povedané, na jej zlepšovaní sa neustále pracuje. Už teraz ale môže byť skvelým pomocníkom predovšetkým v zahraničí, kde vďaka účtu u Revolut môžete ušetriť pokojne aj tisíce. Pokiaľ sa chystáte na cesty alebo len chcete rozšíriť svoje investičné portfólio, určite sa o jej zriadení oplatí aspoň premýšľať.