Rýchle pretiahnutie v kancelárii
Lifestyle

Rýchle pretiahnutie v kancelárii

Sedíte v práci pri počítači celý deň bez väčšieho pohybu? Sedenie pri počítači samozrejme najviac odnáša chrbát, ale nesmieme zabudnúť ani na ruky a nohy, ktoré po celom dni bez pohybu tuhnú. Poďme si ukázať rýchle cviky, za ktoré vám váš chrbát určite poďakujú.

Pretiahnutie rúk

Pokiaľ prevažnú časť dňa píšete na počítači, môžete sa časom stretávať s takzvaným syndrómom karpálneho tunela. Prejavuje sa mravčením a brnením prstov. Vďaka jednoduchým cvikom sa pritom týmto problémom môžete vyhnúť. Stačí sa posadiť, narovnať chrbát a predpažiť ruku otočenú dlaňou dole. Druhou rukou uchopíte bruška prstov a jemne zatiahnete smerom nahor. Vydržte asi 20 sekúnd a potom ruky vymeňte.

Pretiahnutie nôh

Paradoxne sedenie celý deň vašim nohám tiež rozhodne neprospieva a treba ich pretiahnuť. Stačí občas nohy pod stolom aspoň natiahnuť alebo sa krátko prejsť. Môžete tiež zdvihnúť chodidlo zhruba do výšky 30 centimetrov a nohu vo vzduchu podržte. Po 20 sekundách nohy vystriedajte.

Chrbát

Chrbát samozrejme trpí pri celodennom sedení najviac. Pritom je veľmi jednoduché ich počas pracovnej doby aspoň trochu rozhýbať. Stačí, keď narovnáte chrbát, pozeráte sa pred seba a potom začne hlavu pomaly prikláňať na jednu stranu smerom k ramenu a potom na druhú.

Chrbticu si pretiahnete tým, že sa postavíte nohami na šírku ramien a potom sa dlaňami zaprite o bedrá. S nádychom sa začnite mierne zakláňať, potom sa vráťte do vzpriamenej polohy.

Všetky cviky zvládnete hravo v kancelárii, tak neváhajte a skúste svoje telo počas náročného pracovného dňa trochu rozhýbať!