S neskorom zaplatením faktúry sa podnikatelia za svoj život stretnú nejspíš niekoľkokrát
Business

S neskorom zaplatením faktúry sa podnikatelia za svoj život stretnú nejspíš niekoľkokrát

Akonáhle sa pustíte do podnikania, musíte počítať s tým, že sa bude jednať o dlhodobý boj. Pri zháňaní klientov občas narazíte aj na tých, ktorí svoje faktúry nebudú splácať včas. Je potrebné si teda zariadiť finančnú rezervu. Ak ju mať nebudete, stanete sa na jednotlivých faktúrach závislí a v momente, kedy nebudú klientom financie zaplatené v termíne, váš príjem dočasne vypadne.

Na prvý pohľad klientmi neodhadnete

Najčastejšie sa obyvatelia púšťajú do podnikania prevažne vďaka možnému zisku. Okrem toho je prekvapivým lákadlom aj fakt, že daná práca človeka naozaj baví. Nech už je váš dôvod akýkoľvek, zdarma svoju prácu vykonávať nedá. Nezáleží teraz na tom, či pracujete sami na seba alebo chodíte denne do práce, kde máte svoje nadriadených. Jedno je vopred isté, zarábate si tým na svoje živobytie.

V podnikaní sa však musíte spoľahnúť čisto len sami na seba. Predstavte si situáciu, kedy narazíte na desať nepoctivých klientov. Všetci majú záujem zaplatiť, len sú momentálne bez finančných prostriedkov, a tak sa platba pretiahne o niekoľko dní. V tej chvíli ste odkázaní sami na seba. S finančnými prostriedkami síce môžete počítať, ale až za nejakú dobu.

Horšie už byť nemôže? Ale áno!

Ak si myslíte, že horšie už byť nemôže, potom ste na veľkom omyle. Neskoré zaplatenie faktúry nie je ideálnym riešením, avšak ďaleko lepší, než keby vám peniaze nemali prísť vôbec. Aj na tieto prípady môžete počas budovanie svojej spoločnosti alebo svojho mena naraziť. Viete, koľko faktúr je zaplatených v neskorých termínoch? Štatistiky nie sú príliš hrozné, ak sa budete na celú vec pozerať s odstupom.

Podľa odborníkov sú to až dve faktúry z desiatich. Toto číslo nie je tak hrozné, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Ako bolo uvedené v predchádzajúcom odseku, štatistiky musíte brať s istou rezervou. Všetkému sa dá zabrániť tým, že si od svojich klientov budete brať minimálne päťdesiatich percentuálne zálohy.