Šanca na kúpu vlastného bývania prichádza. A nebude trvať dlho
Home,  Money

Šanca na kúpu vlastného bývania prichádza. A nebude trvať dlho

Investori do nehnuteľností si konečne mnú ruky, pretože na scénu prichádza nevídaná príležitosť, ktorá tu nebola posledné roky. Síce po stránke hypoték bola situácia v posledných rokoch veľmi priaznivá, po stránke cien nehnuteľností nie. Teraz sa karty obracia a na scénu nastupujú výhodnejšie ceny nehnuteľností, avšak za predpokladu horšie dostupných úverov.

Ceny nehnuteľností začínajú klesať

Vplyvom všetkých okolností, ktorých sme v posledných mesiacoch boli svedkami, sa dopyt po nehnuteľnostiach výrazne prepadol. Ľudia začali šetriť, ale aj bankové spoločnosti sprísnili podmienky na získanie úverov čiže sa vlastné bývanie odsunulo na neurčito. A vplyvom tohto nízkeho dopytu po nehnuteľnostiach začínajú ich ceny klesať.

Tí, ktorí teda vyčkávali a nenechávajú sa strhnúť melou, ktorá sa zbehla, keď sa hypotekárne úvery začali zdražovať, si teraz môžu mädliť ruky. Rok 2023 sa totiž kúpa bytu oplatí oveľa viac, ceny nehnuteľností už začínajú padať a prepady sa majú dotknúť až dvadsiatich, ak nie dvadsaťpäť percent.

Aby vám tá pravá chvíľa neutiekla medzi prstami, je vhodné neustále monitorovať aktuálnu situáciu, mať oči na stopkách a driemať peniaze vo vrecku. Podľa skúsených investorov sa nám takto zaujímavá investícia, ako je práve teraz, za poslednú dekádu neponúkala.

Okno poklesu cien nezostane otvorené dlho

Investori sú však tiež toho názoru, že okno nebude otvorené dlho. Preto by sme sa na príchod prepadu cien nehnuteľností mali poriadne pripraviť a nemali by sme v prípade, keď to bude na programe dňa, dlho otáľať. Situácia bude na investičnom trhu s nehnuteľnosťami priaznivejšia, a to oveľa priaznivejšia ako tento rok, ale kto otáľa, nežerie, ako sa ľudovo hovorí.

Jediným problémom môže byť hypotéka, ktorú je teraz veľmi ťažké získať. Mesačné splátky sa dotýkajú veľmi vysokých cifier a úroková sadzba sa taktiež dotýka rekordných hraníc.