Výhody a nevýhody podnikania
Business

Výhody a nevýhody podnikania

Podnikanie nie je len o výhodách. Počítať musíte aj s tým, že nejakú dobu bude trvať, než sa dostanete tam, kde chcete. Musíte myslieť aj na to, že sa to svojím spôsobom nemusí nikdy podariť. Áno, môžete zarobiť iba z podnikania, ale nie také príjmy, ktoré ste očakávali. V takom prípade je dobré sa zoznámiť aj s nevýhodami, s ktorými sa v podnikaní môžete stretnúť. Povieme ako teda hlavné dôvody, prečo sa ľudia púšťajú do podnikania a aké riziká na vás číhajú.

Výhody a nevýhody podnikania

Ako sme už naznačili v predchádzajúcom odseku, výhod nemusí dosiahnuť každý. Záleží na tom, aký čas do svojho podnikania budete investovať, vrátane finančných prostriedkov. Áno, podnikanie môžete síce rozbehnúť takmer bez nulového kapitálu, ale rozhodne nepočítajte s tým, že do vlastného biznisu nebudete musieť vkladať svoju energiu a čas. Ako sa hovorí, bez práce nie sú Kolářa, a to platí tak v zamestnaní, tak v podnikaní. Medzi hlavné výhody patrí napríklad časová flexibilita. Samozrejme tej je možné dosiahnuť až časom. Do tej doby si nebudete môcť vyberať, kedy chcete, a naopak nechcete pracovať.

V prípade, že ale uspejete, budete si môcť svoj čas riadiť podľa seba. Nikto vám nepovie, že si nemôžete vziať voľno alebo že musíte v daný deň byť v práci o niekoľko hodín dlhšie. Všetko sa bude odvíjať od toho, aká bude vaša nálada a koľko veci ste si vybavili deň pred tým. Podľa toho si budete môcť dovoliť urobiť si menšiu prestávku od svojho podnikania. Ďalšou výhodou úspešného podnikania je sloboda, a to ako opäť časová, tak finančné. Predstavte si, že nebudete závislí na svojom zamestnávateľovi. Finančné prostriedky budete mať pod vlastnou kontrolou.

Zoznámte sa s nevýhodami

Medzi najväčšie riziko patrí možnosť neúspechu. Tú si však nesmiete pripúšťať k telu. Zo začiatku tiež počítajte s tým, že budete musieť do podnikania vkladať svoju energiu a nemalé množstvo času, kedy budete pracovať buď to úplne zadarmo alebo za úplné minimum. V práci tak budete tráviť niekoľko hodín denne, bez ohľadu na to, či chce váš náprotivok vyraziť na výlet alebo romantickú večeru. Musíte si ujasniť priority, ktoré sú pre vás dôležité.

Ďalšia nevýhoda spočíva v možnom úpadku. Ak ste úspešným podnikateľom, neznamená to, že vám nehrozí úpadok. Neustále si musíte strážiť chrbát, vykonávať dane a platiť sociálne a zdravotné poistenie.