Zamestnanie alebo práca na voľnej nohe?
Business,  Lifestyle

Zamestnanie alebo práca na voľnej nohe?

Pre väčšinu ľudí znamená zamestnanecký pomer istotu a stabilný príjem. To je síce častokrát pravda, ale zamestnanie má aj svoje tienisté stránky. Je zväzujúca a obmedzuje každodenný život. Vymedzuje dobu, počas ktorej sa zamestnanec musí práci venovať a určuje aj štýl obliekania. Čo naplatiť, že váš šatník obsahuje len ležérno-športové kúsky. Ak chcete pracovať v kancelárii, budete ho musieť doplniť o pár formálnych kúskov, oblekov či kostýmov. A že potrebujete doviesť dieťa do škôlky a až potom prísť do práce? Zabudnite. Ako zamestnanec nikdy nebudete svojim vlastným pánom. Je možné naraziť na zhovievavého zamestnávateľa, ktorý vám vyhovie, ale budete ho musieť požiadať.

Ako SZČO sa však nikoho pýtať nemusíte. Podnikateľský život so sebou nesie voľnosť ale aj vlastnú zodpovednosť, väčšie pracovné úsilie a starosť o financie. Keď však svojmu snu dodáte dobrý podnikateľský zámer, o ktorý bude na trhu záujem, môžete uspieť a usporiadať si každodenný život podľa svojho. A budete mať k tomu dobrých 5 dôvodov:

1. Chodiť do kancelárie každý deň? Minulosť.

Rozohriate miestnosti s ťažkým vzduchom a plné Vašich kolegov prahnúcich po nových klebetách, ktoré by mohli roznášať, sa môžu stať minulosťou. Preč s dobami, keď každý počul aj videl všetko, čo robíte, a každý oneskorený príchod do práce znamenal malér. Ako živnostník sami rozhodnete, či je cesta do kancelárie naozaj nutná alebo sa práca dá vyriešiť elektronicky z pohodlia Vášho domova alebo napríklad pri pobyte v parku na čerstvom vzduchu.

2. Zarobte toľko, koľko potrebujete.

Firmy obvykle majú nereálnu predstavu o plnení cieľov týkajúcich sa príjmov a ich rozpočítavaní medzi jednotlivé oddelenia. Stratégiu vypracováva niekto, kto nemá ani tušenie, či sa ciele splniť dajú alebo nedajú a potom to odnášajú zamestnanci, keď sa práve nedarí. A nedá sa práve povedať, že by ťažili z toho, keď sa práve darí. Ako SZČO si však sami vytýčite ciele, ktoré chcete dosiahnuť, aby ste boli spokojní a mali presne toľko, koľko potrebujete.

3. Nebude nikto, koho by ste mali počúvať.

Šéf stojaci za Vašim chrbtom a kontrolujúci každý Váš krok? Neustále a ťažko splniteľné príkazy? Porady, na ktorých si na Vás nadriadený vyleje svoju zlosť, pretože nevie zvládať stres? Nepríjemná záležitosť pokiaľ nie ste šéfom sám sebe. Ako živnostník sa zodpovedáte len sebe, rozhodujete o svojich pracovných cieľoch aj finančnej stránke veci.

4. Dvojitá výbava šatníka prestane byť nutnosťou.

Obleky, košele, kravaty, kostýmy a šaty najlepšie na každý deň v mesiaci? Aj keď hneď po práci zo seba všetko zhodíte a oblečiete si radšej džínsy a pohodlné tričko? Zabudnite na dvojakú výbavu šatníka. Ako živnostníkovi Vám postačí pár formálnych kúskov na obchodné schôdzky av lete si v prehriatej kancelárii neprivodíte infarkt, keď sa oblečiete podľa toho, ako to máte radi. Nikto vám to nevytkne.

5. Menej stresu bez zlomyseľného šuškania kolegov.

Sami máte svojich starostí až nad hlavu a predsa len musíte v práci napríklad nechcene počúvať klebety a životné problémy ostatných? Alebo vstupujete do značne hlasnej miestnosti, ktorá však náhle utíchne a Vám sa po chrbte preženie mráz, pretože viete, že je niečo zle? Neničte si duševné zdravie zbytočnými ohováraniami svojich kolegov. Človek aj tak častokrát nevie, kde mu hlava stojí, takže bez zbytočného stresu zo šuškania kolegov sa Vám bude žiť určite príjemnejšie.