Zásady behanie so psom
Lifestyle

Zásady behanie so psom

Pes je členom drvivej väčšiny domácností. Ak je psík členom aj vašej domácnosti, iste potvrdíte, že sa psíka snažíte brať doslova všade. Cestujete s ním, dokonca s ním aj beháte. Zároveň tiež viete, že konkrétne cestovanie so psom a tiež behanie so psom nie je med. Zamerajme sa teraz na behanie so psom, čo je obľúbená aktivita mnohých z nás. Behanie so psom je v súčasnej dobe veľmi populárne, psík je tým najlepším partnerom, ktorého so sebou môžeme vziať. Podľa výskumov možno konštatovať, že pes je oveľa lepším parťákom pri behaní ako človek z mäsa a kostí. Je pre nás väčšiu motiváciou a vďaka energii, ktorú počas seba šíri pri behu, dokážeme ubehnúť viac, než sme očakávali. 

Ako sme spomenuli, behanie so psom však nie je práve med. Je nutné dbať na niekoľko zásad, vďaka ktorým bude beh so psom bezproblémovú aktivitou, ktorá bude mať ten správny efekt. Ak sa zásad nebudete držať, môže sa stať, že z príjemnej aktivity sa stane nepríjemná hra na naháňačku, v ktorej psík má samozrejme náskok, a to nemalý. 

Zásady behanie so psom: 

Pred samotným behom nie je možné psíka kŕmiť. Keď je psík nakŕmený, samozrejme nebehá. Je to rovnaké ako u ľudí. Tiež, keď ste práve najedení, nevykonávate žiadnu športovú aktivitu, ale skôr odpočívate, pretože potrebujete, aby vám takzvane „zľahla“. Nechcite po svojom psíkovi niečo, čo sami nerobíte. 

Pri behaní je nutné dodržiavať pitný režim, a to u oboch bežcov. Zaistite dostatočný prísun čerstvej vody nielen sebe, ale aj svojmu štvornohému spoločníkovi, ktorý sa pri behu tiež unaví a ktorému tiež pri behu vyprahne v ústach. 

Každý bežec musí mať na pamäti, že behanie so psom je do istej miery obmedzené. S psíkom sa nemôže všade, existujú miesta, ktoré sú opatrené obecnými vyhláškami, ktoré upravujú voľný pohyb psov. Vždy si teda zistite všetko potrebné o mieste, kam sa chcete vydať, nech vďaka zdraviu prospešné športovej aktivite nemáte nakoniec problémy. 

Plánujete dlhší beh? Je nutné dopredu popremýšľať nad tým, kam sa behať vydáte. Pre dlhšie beh so psom je vhodný prírodný povrch, teda ideálne sú lesné alebo poľné cesty. Pre psíka nie je dobrý asfaltový povrch, pretože jeho labky veľmi trpí, a to najmä v lete, kedy je asfaltový povrch nahriaty od slniečka. Aby nedošlo k zraneniu, ktoré sa na asfaltovej ceste môže stať, radšej sa vydajte na spomínanú poľnú cestu, ktorá je pre psíka ideálne.