Znížte svoje riziká s franšízou!
Business

Znížte svoje riziká s franšízou!

Franšíza, franchizu, franchise, pojmy, ktoré počujeme stále častejšie, a ak chcete začať podnikať, mali by ste u nich spozorniť. Čo to tá franšíza vôbec je? Ako funguje, aká je ponuka franchisingu v Českej republike a koľko to stojí?

Čo je franšíza?


Franchising je systém spolupráce medzi poskytovateľom licencie (franšízorom) a podnikateľom (franšízantom). V rámci tejto licencie je vám poskytnuté obchodné know-how, ochranné známky, postupy a procesy, ktoré sú so značkou späté.

Jednoducho tak môžete začať sami podnikať, bez veľkého rizika, pretože nadväzujete na tovar alebo služby, ktoré už majú zavedené meno, a ste tak pod ochranou fungujúceho podniku. Za túto istotu zaplatíte franšízorovi vstupný poplatok za licenciu a potom buď ročné poplatky alebo percento z predaja.

Obľúbeným sa stal tento typ podnikania najmä v oblasti gastronómie, určite všetci poznáme siete McDonald alebo Costa coffee. Aj u nás v Česku je veľké množstvo takto fungujúcich projektov a množstvo sa stále rozširuje. Napríklad v rámci franchisingu Extéria Market získate nielen licenciu, ale aj školenia v rámci obchodovania alebo komunikácie na sociálnych sieťach a ďalší rad výhod. Viac sa o výhodách spolupráce s Exteriou môžete dozvedieť v ich článkoch.

Ako to funguje?

Fungujúca a na trhu už zavedená firma predá začínajúcemu podnikateľovi svoju licenciu a vďaka tejto spolupráci rozširuje svoj podnik. Spolupráca spočíva predovšetkým v tom, že vám franšízor odovzdá svoje znalosti, postupy a koncept svojho podnikania. Náklady na otvorenie a nákup tovaru znáša sám začínajúci podnikateľ.

Výhodou je, že franšízista nemusí hľadať a vymýšľať dieru na trhu a tiež neriskuje svoje vlastné prostriedky, aby na trhu prerazil. Franšízor je síce stále vlastníkom ochrannej známky či značky, ale napriek tomu franšízista zostáva nezávislým podnikateľom. Franšízorovi podnikateľ platí vopred dohodnuté provízie, ale zisk z podnikania patrí iba jemu.

Franšízová zmluva

Franšízová zmluva nie je v slovenskom právnom poriadku zakotvená, zároveň zákon pre franšízovú zmluvu nemá žiadne špeciálne požiadavky. Práve z tohto dôvodu existujú určité riziká, o ktorých sa môžete dočítať v ďalšom článku, a nevýhody spojené s franchisingom. Napriek tomu všetko výhody a sloboda v podnikaní prevažujú, tak sa skúste zamyslieť, či práve franšíza nie je pre vás to pravé orechové.