Zoznámte sa s karambolou a jej pozitívnymi účinkami na zdravie
Lifestyle

Zoznámte sa s karambolou a jej pozitívnymi účinkami na zdravie

Na pultoch obchodov to začína voňať typickými exotickými druhmi ovocia. Vonia to všade mandarínkami a pomarančmi, na krásnej vôni sa podieľajú aj takzvané karamboly. Karamboly nie sú len nehody, ku ktorým dochádza najmä pri športe, ale karamboly sú aj druh exotického ovocia, ktorý si môžeme počas zimy kúpiť v obchodoch ostatne ako iné druhy exotického ovocia. Oproti ostatným druhom exotického ovocia je karambola veľmi zdravá. Poznáte všetky jej pozitívne účinky?

Karambola – ako vyzerá? Ak ste nikdy v minulosti tento druh exotického ovocia nevyskúšali, možno neviete, ako karambola vyzerá. Ide o ovocie, ktoré svojím tvarom (najmä po nakrájaní) pripomína hviezdu. Čo je vynikajúce na tomto ovocí, je to, že obsahuje iba minimálne množstvo kalórií. Kalórie plnohodnotne nahrádzajú vitamíny a cenné živiny.

Aby sme však tento druh exotického ovocia ešte predstavili. Ide o ovocie rastúce na stromoch, ktoré môžeme nájsť napríklad v juhovýchodnej Ázii alebo v ďalších tropických oblastiach. Karambola je využívaná hojne v gastronómii, chutí ako zmes jabĺk, hrozna a citrusov.

Ovocie plné vitamínov

Ako sme spomínali, aj keď je karambola nízkokalorická, skrýva v sebe obrovské množstvo vitamínov. Medzi vyskytnutými vitamínmi nájdeme vitamín A prospešný pre naše oči, vitamín B podporujúci bezproblémový rast vlasov a nechtov a taktiež vitamín C posilňujúci imunitný systém.

Okrem vitamínov nájdeme v karambole aj mnohé telu prospešné látky, ako je fosfor, horčík alebo draslík. Obsahuje taktiež celý rad antioxidantov.

Aké sú pozitívne účinky karamboly?

Ako sme spomínali, karambola má mnohé zaujímavé pozitívne účinky. Napríklad karambola vďaka obrovskému množstvu vitamínov podporuje imunitný systém človeka. Jedna stredná karambola dodáva telu zhruba päťdesiat percent odporúčanej dennej dávky vitamínu C. Okrem toho sa jedná o ovocie, ktoré krásne reguluje krvný tlak, tiež podporuje trávenie.