Pozor na psie miláčikov. Môžu nás nakaziť nepríjemnými chorobami
Lifestyle

Pozor na psie miláčikov. Môžu nás nakaziť nepríjemnými chorobami

Aj keď psíkov milujeme, môžu pre nás byť veľkým nebezpečenstvom, ak chytí choroba, ktorá je na človeka prenosná. Ľudia sa síce smejú domnienke, že by pes mohol nakaziť človeka, avšak vo chvíli, kedy sa tak skutočne stane, zrazu smiech každého prejde. Aj keď sa to zdá neuveriteľné, existuje hneď niekoľko chorôb, ktoré sú na človeka prenosné a ktoré môžeme dostať od svojho psieho maznáčika. Pozrime sa na najznámejšie a bohužiaľ aj najrozšírenejšie choroby, ktoré možno od svojho štvornohého psieho priateľa dostať. 

Psie ochorenie prenosné na človeka sú pomerne časté tému chovateľských diskusií. Niektorí chovatelia chcú byť len opatrní, iní sa čuduje tomu, že niektoré choroby naozaj môžu preskočiť aj na človeka. Aby sme boli odborní a rozšírili trochu svoje podvedomie o zvieracích chorobách, ktoré sú na človeka prenosné, budeme hovoriť o zoonózach, čo sú práve táto nižšie uvedené ochorenia. 

besnota 

Proti besnote svojho psíka očkujeme rok čo rok, avšak mnohí majitelia svojich štvornohých psích maznáčikov na to zabúdajú. Práve im hrozí nakazenie besnotou, ak sa jínakazíjejich štvornohý priateľ. 

Besnota je ochorenie, ktoré sa prejavuje ako postihnutie nervovej sústavy. Vírus sa šíri v nervovom systéme a vylučuje slinami. Ľudia sa môžu nakaziť počas pohryznutie, vírus sa za pomocou slín dostane do ľudského obehového systému a napadne aj jeho nervovú sústavu. Aj keď počet nakazených ľudí prudko klesol vďaka vakcíne proti besnote, stále sa nájdu jedinci, ktorí svoje psy neočkujú, teda ohrozujú nielen seba, ale aj ľudí vo svojom okolí. 

leptospiróza 

Veľmi významným ochorením, ktoré je prenosné na človeka, je leptospiróza. Ide o bakteriálne ochorenie, ktoré spôsobuje baktéria zvaná Leptospira. U psov sa choroba prejavuje tým, že zasiahne pečeň a obličky, potom tiež stien ciev. Ak sa nakazí touto chorobou človek, je to pre neho životu nebezpečné, pretože dôjde k napadnutiu pečene. Následne príde takzvaná Weilova žltačka.