Čo by ste si mali so sebou vziať na vodu aneb nech žijú vodáci
Lifestyle

Čo by ste si mali so sebou vziať na vodu aneb nech žijú vodáci

Sedíte doma pri televízii a v tú ranu vás napadlo, že by ste mohli schádzať vodu a stať sa tak aktívnym vodáka? Ak áno a nemáte s touto činnosťou žiadnu skúsenosť, je potrebné ju najprv získať. Samozrejme vám nebude stačiť iba teoretická časť, na druhú stranu vám môže v mnohých veciach uľahčiť samotnej prípravy. Čo by ste si mali vziať so sebou na vodu, ak sa rozhodnete pre vodáctvo?

Čo si so sebou vziať na vodu v kocke?

Ešte, než si budete s rodinou plánovať výlet je podstatné si zaistiť bezpečnosť a zbaliť si všetky dôležité veci. Bez skúseností sa totiž kajak môže veľmi rýchlo prevrátiť a v hlbokej vode máte menšie šance na to sa z nej dostať. To platí prevažne pre začiatočníkov. Nezáleží teraz na tom, ako skúsený ste plavec, pretože počas potopenie môžete byť mierne zmätení. Bezpečnosť je však v prvom rade potrebné zabezpečiť u detí.

Ako prvý je nutné si zistiť, aké oblečenie budete potrebovať. Nemáme na mysli spodnú bielizeň, ale náhradné odev. Okrem neho je nutné si so sebou zabaliť tiež jedny topánky navyše. Určite uznáte, že sa nezaobídete bez uzatvárateľného boxu. Ak by ste skončili vo vode, všetky veci by boli ihneď mokré. Na vodu sa najčastejšie berú vodácke barely, ktoré môžete behom chvíle uzavrieť. Následne sa do nich nedostane ani kvapka vody.

Bezpečnostné prvky

Prvým bezpečnostným prvkom je helma. Vody bývajú zradné a kamene v nej ako by smet. Ak tento bezpečnostný prvok budete ignorovať, ľahko sa vám môže prihodiť úraz. Prinajmenšom u detí je helma povinností.

Vedľa helmy sa vybavte tiež vestou, ktorá vás v prípade nehody bude nadnášať nad vodou. Divili by ste sa, koľko ľudí už vesta dokázala počas svojej cesty zachrániť. Žiadnu z týchto položiek nie je dobré podceňovať. Kombinácia vesty a helmy je na vodu nevyhnutnou súčasťou. Pomocou týchto dvoch položiek zdvihnete bezpečnostné prvky na úplné maximum.

Prenocovanie pod stanom

Samozrejme nesmie chýbať stan, pokiaľ teda plánujete vodu zjazdiť celú. To sa však za deň nedá v žiadnom prípade stíhať, a tak budete musieť na niektorom z vami vybraných miest prespať.