Finančne gramotného človeka pôžička neskolí
Money

Finančne gramotného človeka pôžička neskolí

Finančná gramotnosť je dosť široký pojem a keď si ho budete neustále opakovať, dostane sa vám do podvedomia. Pri vybavovaní pôžičky ste tak ďaleko odolnejšie a múdrejší, skrátka viete, čo robíte. Ak viete chodiť v pôžičkách, nemusíte sa báť po nejakej z nich siahnuť. Ak však nemáte ani základy finančnej gramotnosti, môže vás pôžička stiahnuť na úplné dno. V opačnom prípade, kedy máte nad sebou maximálnu kontrolu, vám pôžička môže dočasne pomôcť.

Nepožičiavajte si neustále dokola

Požičali ste si raz finančné prostriedky a rýchlo ste ich minuli, pretože ste nevedeli naložiť s tak vysokou čiastkou? Váš ďalší krok spočíva v tom, že idete navštíviť rovnakú alebo inú banková spoločnosť s ďalšou žiadosťou? Tentoraz máte však záujem o ďaleko vyššiu sumu, a to prevažne kvôli toho, že neviete, ako s financiami naložiť? Takáto cesta nepotrvá dlho a vy sa vďaka nej dostanete na úplné dno, z ktorého už nie je cesta naspäť. Pri žiadosti o pôžičku je nutné byť maximálne opatrní, inak vás môže stáť všetko, čo ste tak dlho budovali.

Ak si beriete finančnú pôžičku, mali by ste presne vedieť, na čo ju budete využívať. Ďalej nie je vhodné si brať finančné prostriedky navyše, ak je teda nutne nepotrebujete. Vždy je lepšie dlhovať len to, čo ste si skutočne potrebovali požičať. V momente, kedy sa jedná o nižšiu sumu, máte ju možnosť splatiť rýchlejšie. Buďte však opatrní, či máte financie teraz, zajtra už je mať nemusíte. Pri vybavovaní pôžičky sa snažte vyberať najdlhšiu dobu splatnosti, ktorú banková spoločnosť ponúka. Za žiadnych okolností si nevyberajte napríklad 12 alebo 24 mesiacov. Nikdy neviete, kedy o peniaze prídete a vysoké mesačné splátky by vás stiahli ešte nižšie.

Doplatiť môžete kedykoľvek

Predstavte si dobu splatnosti v dĺžke 60 alebo 72 mesiacov. Mesačná splátka bude nižšia a vy máte teda ďaleko väčšiu istotu, že mesačnú splátku dáte vždy dohromady. V prípade, že máte momentálne našetrené nejaké tie finančné prostriedky navyše, môžete bez váhania svoju pôžičku splatiť celú alebo aspoň väčšinovú časť. Tu sa odráža ďalšie pravidlo, ktoré spočíva v tom, ako je vyhotovená zmluva. Dbajte na to, aby ste v zmluve mali napísané, že pôžičku môžete kedykoľvek a zadarmo splatiť.

Ak ste z nejakej časti finančne gramotní, iste viete, čo robíte. To isté platí aj v momente, keď budete podpisovať zmluvu. Tú si po sebe niekoľkokrát prečítajte, nech máte istotu, že všetkému rozumiete.