Obľúbené suveníry z dovolenky. Ktoré si domov rozhodne nevoziť?
Lifestyle

Obľúbené suveníry z dovolenky. Ktoré si domov rozhodne nevoziť?

Tiež patríte k vášnivým zberačom suvenírov, ktoré vám pripomenú bezstarostné okamihy z vašej dovolenky? Máte chladničku obsypanú magnetkami z najrôznejších kútov sveta, obľúbený hrnček s Eiffelovkou alebo veľkú mušľu, ktorú ste našli na pláži? Potom by ste mali, predovšetkým pokiaľ sa vás týka posledný bod, spozornieť. Existujú totiž rôzne druhy suvenírov, ktorých vývoz je zakázaný a pri jeho porušení riskujete v lepšom prípade poriadnu pokutu, v horšom prípade potom doživotný zákaz vstupu do danej krajiny alebo dokonca väzenia.

Aké suveníry radšej oželieť?

Rôzne krajiny majú tiež rôzne pravidlá pre to, čo turisti smú a čo naopak nesmú vyvážať a aké tresty im v prípade vývozu zakázaných suvenírov hrozí. Existuje preto prehľadný zoznam vecí, na ktoré by ste si mali dať pozor a vopred si zistiť, či si ich môžete domov naozaj odviezť.

K takým suvenírom patria napríklad mušle a koraly, chránené rastliny vrátane sadeničiek, výrobky zo slonoviny, korytnačiny a hadej kože. Ďalej chránené zvieratá a výrobky z nich, kaviár, kožušiny z mačkovitých šeliem, výrobky tradičnej čínskej medicíny a budhistické sochy väčších veľkostí.

Zakázaný vývoz suvenírov podľa jednotlivých krajín

Suvenírov, u ktorých je zakázaný ich vývoz, je však oveľa viac. Aké výrobky teda radšej nevoziť napríklad z Ázie, Karibiku, Afriky, USA či ďalších oblastí?

Ázia – zakázaný je vývoz výrobkov zo vzácnych drevín, koralov, korytnačích pancierov, hadej kože, vypchaté korytnačky, motýle, veľrybie mäso (v Japonsku), šály z tibetskej antilopy číru (India) a výrobky z tradičnej čínskej medicíny s obsahom ohrozených druhov zvierat a rastlín

Karibik – nepovolený vývoz koralov a výrobkov z nich, mušlí a výrobkov z korytnačích pancierov

Afrika – suchozemské korytnačky a výrobky z pancierov, jaštery, hadej kože, chameleóny, kožušiny, kaktusy a koraly

USA – výrobky z mrožov, vorvaňov, hadích a jašteričných koží, kožušiny z medveďov a rysov, výrobky z peria divokých vtákov (indiánske čelenky)

Južná Amerika – papagáje a výrobky z ich peria, orchidey a ich sadenice, výrobky zo vzácnych drevín, kaktusy a výrobky z lamy vikuňa

Rusko – kožušiny z medveďov, vlkov a mačkovitých šeliem, kaviár

Stredozemné more – suveníry z korytnačích pancierov, tvrdé koraly a výrobky z nich, mušle (Egypt a Turecko)

Výrobky, u ktorých je vývoz regulovaný alebo úplne zakázaný, sú stanovené medzinárodným dohovorom CITES, ktorého cieľom je ochrana vzácnych druhov zvierat a rastlín, ktoré sú na pokraji vyhynutia. Ak by ste predsa len chceli prevážať niektoré z uvedených suvenírov, budete na to potrebovať špeciálne povolenie, ktoré sa riadi pravidlami práve tohto dohovoru. Veľa špecifických druhov zvierat a rastlín však nie je povolené prevážať vôbec.