Finančná gramotnosť pre samoživiteľky
Money

Finančná gramotnosť pre samoživiteľky

Samoživiteľky majú život skutočne náročný, musí totiž chodiť do práce, aby uživili jednak seba a konať svoje dieťa alebo deti. Ak ste v tejto situácii aj vy, mali by ste začať šetriť, toho docielite jedine vtedy, ak budete dodržiavať základné pravidlá, ktoré platí takmer pre každého, bez ohľadu na to, či ide o samoživiteľky či kompletné rodinu. Ide o jednoduchý výpočet, ktorý v Českej republike funguje, len sa musí dodržiavať. Človek by nemal utrácať za zbytočnosti, ak nemá financie na rozhadzovanie. Užiť si nejaké zaujímavé zážitky je pochopiteľne dôležité, ale nie na úkor posledných finančných prostriedkov.

Ako by mala šetriť samoživiteľka?

Základné pravidlo finančnej gramotnosti spočíva v jednoduchosti. Akonáhle systém pochopíte, uvidíte, že sa nejedná o nič zložité. Dodržiavať ho nie je žiadna veda, len nesmiete skutočne utrácať za zbytočnosti a mať finančné záväzky. Splácanie pôžičky alebo pôžičiek môže štatistiku nabúrať, pretože už sa nemôžete riadiť finančné gramotnosťou. Chceli by ste poznať základné pravidlo finančnej gramotnosti? Nasledujte nás a naučte sa pochopiť jednoduchosť, ktorá v úsporách spočíva.

Ide o jednoduché pravidlo, ktoré znie, že by ste sa mali držať jednoduchého matematického počtu 10 ku 20 k 30 ku 40. Ako môžete vidieť, celkom tieto čísla dosahujú hodnoty 100 čiže sto percent. Prvých desať percent značí finančnú rezervu. Túto sumu si z platu odložte na bankový účet, pretože by mala slúžiť ako rezerva. Ďalšia hodnota, ktorou je 20 rovnako pod sebou ukrýva finančnú rezervu, ale na dlhodobé procesy. To znamená, že tu môže patriť napríklad spoločná dovolenka, tá nemusí byť uskutočňovaná raz ročne, ale napríklad raz za tri roky, podľa toho, ako rýchlo dokážete našetriť finančné prostriedky.

Spoznajte 30 a 40% aneb o aké výdavky ide?

Tieto výdavky už vás príliš nepoteší, pod nimi nájdeme totiž to, čo je potrebné mesačne platiť zakaždým. Počnúc bývaním, končiac u jedla. Záleží samozrejme na tom, ako vysoký je váš plat. V prípade, že je nižšia, musíte do výdavkov tak aj spomínaných 20%, ktoré by ste inak dali do finančnej rezervy. To isté platí aj v momente, keď máte finančné záväzky. V niektorých situáciách človek neodloží ani 5% a je nútený do výdavkov vynaložiť aj prvých 10%.