rostliny sucho
Home

Ako ochrániť rastliny pred suchom?

Kvety sú neoddeliteľnou súčasťou našich balkónov i záhrad. Najviac o ne staráme počas leta, pretože práve v tomto období najviac kvitnú a robia nám najväčšiu radosť. Bohužiaľ leto je pre ne tiež najnáročnejšie obdobie, pretože neustále na ne svieti slniečko, ktoré je veľmi silné a mnohokrát nebezpečné. Kvety trpia najmä v čase, keď dlho neprší. Pôda pod nimi praská, nedostávajú potrebné živiny, ktoré potrebujú k svojmu rastu. Otázkou teda je, ako ochrániť rastliny pred letným suchom? 

V prípade suchého počasia, kedy nebude pršať dlhšie ako týždeň či štrnásť dní, je potrebné sa o záhradu starať viac. Pozrime sa preto na niekoľko tipov, vďaka ktorým svoju záhradu pred suchom ochránime. 

Tipy, ako ochrániť rastliny pred suchom: 

Dôležité je kypriť pôdu. Vďaka kyprenie udržíme v pôde desiatky litrov vody, ktoré sa z nej len tak rýchlo nevyparí, čo je pre kvetinu veľmi podstatné. 

Nutné je dvojdňový zavlažovanie, ktoré je potrebné vykonávať ráno a večer. Ak budete svoje kvety či rastliny zalievať počas dňa, kedy neúprosne páli slniečko, môže sa stať, že kvety či úroda zhorí. Zalievajte svoju záhradu preto vždy ráno, do ôsmich hodín, alebo potom večer, a to od siedmich hodín večerných. 

Je potrebné myslieť na přistíňování. Nenechávajte na priamom slnečnom svetle tie rastliny, ktorým slnko vadí. Veľakrát aj rastliny, ktoré slniečko milujú, je potrebné aspoň látkou krapet zatieniť. Najmä čerstvé sadenice je nutné pestovať v polotieni, aj keď po výkvetu slniečko milujú. 

Veľký dôraz klaďte najmä na teplotu v skleníku. Je nutné dodržiavať prijateľnú teplotu, ktorá kytička doslova nezabije. Radšej teda inštalujte na skleník rohože a počas sparných dní zmírňujte neľútostné horúco v skleníku.