Ako vyjsť s peniazmi do výplaty, a ešte k tomu ušetriť?
Money

Ako vyjsť s peniazmi do výplaty, a ešte k tomu ušetriť?

Nech už je vaša výplata akákoľvek, aktuálne sa pravdepodobne snažíte o to, aby ste ušetrili čo najviac. Nie ste si istí tým, koľko budete doplácať na energiách, keď budúci rok doputuje do schránky vyúčtovania, aj rastúca inflácia zdražuje všetko, čo k životu potrebujete aj nepotrebujete. Dobrou správou je, že sa vám to podarí, nech už je vaša výplata akákoľvek. Ako na to?

Tri kôpky

Vo chvíli, keď vám na bankové konto doputuje vaša výplata, je načase si urobiť tri kôpky. Začínate sa totiž riadiť pravidlom 50-20-30, čo je presne to, čo pomôže skrotiť váš finančný rozpočet.

Spomínané pravidlo nie je ničím neznámym. Je to naopak vec, ktorá je dnes už spopularizovaná. Za touto popularizáciou stojí Elizabeth Warren, ktorá o nej hovorila v knihe Radikálny životný peňažný plán. Znamená, že polovicu by ste mali mať určenú pre vaše základné výdavky, dvadsať percent potom na investovanie (čiže dvadsať percent by ste mali vlastne ušetriť) a tridsať percent je pre osobné potreby.

Áno, polovica na domácnosť

Možno si hovoríte, že potrebné výdavky sa nemôžu rovnať polovici. Lenže v skutočnosti je to skutočne tak. Veď sem spadá nájom, energia, aj ďalšie náklady na bývanie, voda, samozrejme aj jedlo, pracie prostriedky, prípadne benzín, lístky, pokiaľ práve niekam cestujete.

Osobná časť je vlastná potreba – oblečenie, elektronika, prakticky čokoľvek, čo je mimo nutné výdavky. Patrí sem aj útrata v kaviarňach, posedenie s kamarátkami v kine, vstup do fitness alebo prípadne školné. A investovanie je jasná časť, ktorá vám zaistí sľubnú budúcnosť.

Nielen investície

Do kategórie investícií však nepatrí iba odkladanie peňazí do podielových fondov alebo mincí, ale aj pravidelné výdavky, ako je splácanie pôžičiek. Investícia ako taká by mala presne toto pokryť, a to vrátane splácania hypotéky. Dvadsať percent sa myslí finančná rezerva, ktorá by nakoniec mala byť zhruba tri mesačné platy.