Česko kvôli konfliktu na Ukrajine čaká zdražovanie
Money

Česko kvôli konfliktu na Ukrajine čaká zdražovanie

Invázia ruských vojsk na Ukrajinu bude mať veľký vplyv aj na Českú republiku. Česká republika sa musí pripraviť napríklad na rastúce ceny pohonných hmôt a plynu a na prílev vojnových utečencov, ktorí utekajú pred vojnou na Ukrajine.

Cena benzínu a nafty

Rusko je významným dodávateľom ropy a jeho dôležité dopravné trasy vedú cez Ukrajinu. Odborníci preto očakávajú, že cena nafty a benzínu sa v najbližších týždňoch zvýši, aj keď pravdepodobne s oneskorením, kým sa k nám drahšia ropa dostane. Pohonné látky budú drahšie aj na českých čerpacích staniciach v dôsledku oslabenia koruny voči doláru. Ďalším dôvodom zvyšovania cien je dopyt po benzíne, ktorý sa každoročne zvyšuje v jarných a letných mesiacoch. Cena pohonných hmôt sa môže zastaviť na 40 Kč za liter benzínu a 39 Kč za liter nafty.

Prerušenie dodávok plynu

Ruský plyn do Českej republiky stále prúdi, otázkou však je, ako dlho ešte bude. V prognózach sa zatiaľ neočakáva výrazné zvýšenie cien plynu, ale ak by došlo k prerušeniu ruských dodávok, plyn by bol dvakrát drahší ako vlani.

Ako dlho si Česká republika vystačí s vlastnými dodávkami plynu?

Ministerstvo obchodu a priemyslu uvádza, že pri súčasnej dennej spotrebe by plyn v zásobníkoch mal vydržať viac ako mesiac. Očakávaný nárast priemerných denných teplôt nám tiež nahráva, pretože spotreba plynu klesá. Zásoby plynu by preto mali vystačiť približne na nasledujúcich 40 dní. Jediný spôsob, ako nahradiť ruský plyn, je dovážať skvapalnený plyn loďami do prístavov a potom ho plniť do plynovodov.