Čo všetko obnáša demolácie domu?
Home

Čo všetko obnáša demolácie domu?

Pre demoláciu domova sa rozhoduje veľa ľudí. Sú to väčšinou tí, ktorí zdedili pozemok aj s domom, ktorý im doslova chátra pred očami. Alebo sú to tí, ktorí kúpili pozemok s už chátrajúcom domom v domnení, že tento dom nechajú zrovnať so zemou. Aj keď by sa samozrejme ponúkala možnosť rekonštrukcie, nie vždy je rekonštrukcia to správne východisko z tejto situácie. Väčšinou je to nevýhodné riešenie, ktorého neskôr ľudia ľutujú. Preto sa radšej rozhodujú pre demolačné práce, aj keď to so sebou nesie aj likvidáciu odpadu a odvoz stavebnej sutiny.

Ako sme spomenuli, pre demoláciu sa rozhodne kde kto, lenže nie každý si hneď uvedomí, čo vlastne demolácie so sebou nesie, čo obnáša. Poďme si povedať niekoľko základných informácií, ktoré sa s demoláciou budov spája.

Nehnuteľnosť nedá zbúrať, bez toho aby o tom niekto vedel

Ak ste si mysleli, že sa do demolácie pustíte hneď, čo vám táto myšlienka vyjde na mysli, potom ste sa pomýlili. Do demolácie sa naozaj nemôžete pustiť hneď, čo na to pomyslíte. Takto to naozaj nefunguje. O búracích a demolačných prácach musí vedieť stavebný úrad, práve stavebný úrad musíte požiadať o demolačné výmer, čo je dokument, ktorý je akýmsi povolením pre legálne zbúranie konkrétnej stavby.

Možno sa teraz bojíte toho, že vám stavebný úrad zamietne zbúranie danej nehnuteľnosti. V praxi to však väčšinou vyzerá tak, že demolačné úrad nemá dôvod, zamietnuť búranie, vlastník danej nehnuteľnosti totiž na to má plné právo. Samozrejme ale aj v tomto prípade existujú výnimky, a to treba ohrozenia statiky susedných domov a podobne. V takýchto prípadoch dôjde skutočne k zamietnutiu búracích prác.

Demolácia nie je zadarmo

V dnešnej dobe nie je nič zadarmo, dokonca ani demolačné práce nie sú zadarmo. Cena demolácie sa však vždy odvíja podľa toho, aká veľká nehnuteľnosť sa búra. K tomu sa samozrejme musí pripočítať aj odvoz sutiny na skládku.