Madeira: ostrov kvetov a farieb
Lifestyle

Madeira: ostrov kvetov a farieb

Portugalsko. Nie je to len pás zeme na Pyrenejskom polostrove. Má pod svojou správou malé územia roztrúsené po celom svete. Jednou z nich je Madeira. Osamelé, ale veselé a plné farieb.

Madeira = cestovný ruch

Nenápadný ostrov v Atlantiku, ktorým Madeira je, nie je destináciou pre plážových povaľačov. Vlny sú vysoké a dravé, oceán studený, pláže plné sopečného piesku a skál. Napriek tomu cestovanie do tejto časti sveta láka čoraz viac ľudí. Dôvodov je veľa, pretože napriek vrtkavému počasiu a horám ako krokodílie tesáky si tu každý nájde niečo pre seba.

Prvá atrakcia: Levadas

Pre Madeiru sú typické zavlažovacie kanály „Levadas“. Ich história siaha do 15. storočia, keď boli potrebné na preklenutie rozdielov medzi daždivým severom a suchým juhom ostrova. Je ťažké presne odhadnúť, koľko kilometrov sa tiahnu od východu na západ, ale ich dĺžka sa pohybuje okolo 5 000 kilometrov. To je dostatočný dôvod na prechádzky a náročné túry.

Druhá atrakcia: sopky

Madeira je rovnako ako väčšina ostrovov súčasťou Makaronézie a jej pôvod je sopečný. „Búrlivé letá“ sú už dávno preč, takže nie je dôvod na obavy. Ak by sa niektorý z vrcholov predsa len prebudil k životu, vďaka monitorovaniu seizmológov bude dostatok času na odlet.

Minimálne rovnako zaujímavý ako monumentálna sopka Pico Ruivo je aj obrovský počet lávových jaskýň, ktoré čakajú na preskúmanie. Na Madeire nie sú žiadni sprievodcovia, takže si budete musieť všetko naplánovať, preskúmať a objaviť neznáme na vlastnú päsť.

Čierna bodka

Tí, ktorí milujú prírodu bez potreby príkras, budú na Madeire nadšení. Bohužiaľ, na ostrov sa dá cestovať len letecky. Letisková dráha vo Funchale je jednou z najkratších na svete, pričom jej koniec sa nachádza tesne nad vysokým útesom do mora. Časté prehánky a silné nárazy vetra na pohodlí pri prílete a odlete príliš nepridajú. Napriek tomu návšteva stojí za to.