Škrabanie múrov je niekedy pri maľovaní skutočne potrebné
Home

Škrabanie múrov je niekedy pri maľovaní skutočne potrebné

Ak vás čaká v byte alebo rodinnom dome maľovanie, mali by ste si najprv omrknúť stav múrov. To je pred samotnou činnosťou ten najdôležitejší krok, ktorý musíte urobiť. Ak totiž nakúpite farby a budete sa chcieť už vrhnúť na maľovanie, môže vás nečakane a nemilo prekvapiť stav, o ktorom ste nemali ani v najmenšom poňatia. Niektoré steny je potrebné pred maľovaním škriabať. Spoznáte ich tak, že sa nová farba na nich nedrží tak, ako by mala. Okrem toho sú vrstvy hrubé a sami sa začínajú odlupovať. Ak máte na stenách niekoľko vrstiev, škrabanie vás neminie.

Škrabanie až po prípravách

Najprv si miestnosť musíte dôkladne pripraviť. V prípade, že by ste začali škriabať, mali by ste kusy starej výmaľby všade rozmiestnené po miestnosti a nábytku. Z neho by ste to následne dávali preč pomocou rôznych čistiacich prostriedkov, čo by vám zabralo relatívne veľa času. Prečo si teda neušetriť veľa času, ktorý potom môžete investovať napríklad do rodiny? Vráťme sa teraz k prípravám. Nábytok v miestnosti skúste odtiahnuť do stredu, kde ho prikryjete hrubšie fóliou, aby sa nečistota cez ňu nedostala na materiál a povrch.

Po krajine je dobré rozmiestniť taktiež fóliu a na to ešte niekoľko kartónov. Tým si uľahčíte ďalšiu zbytočnú prácu, ktorú by ste inak museli robiť. Akonáhle celý proces dokončíte, nečistotu necháte v kartónoch a ten zabalíte do fólie, ktorá je pod ním. Všetko vyhodíte do veľkých vriec, ktoré dnes bežne kúpite v akomkoľvek obchode. Rozhodne vám nebudú stačiť klasické malé vrecia, ktoré sa používajú pre menšie odpadkové koše. Tých by ste potrebovali niekoľko, a okrem toho majú nutkanie sa neustále trhať. V neposlednom rade pomocou fólie zakryte všetky vypínače a elektrické zásuvky.

Môže sa škriabať

Až potom sa môžete pustiť do procesu škrabanie. Nejde o nijak zložitú činnosť. Na druhú stranu je dobré si na ňu vystaviť celé popoludnie, pretože bez trpezlivosti sa tu určite nezaobídete. Ak si chcete proces uľahčiť, múry namáčajte vodou. Ako prvý teda vezmite valček, namočte ju do čistej vody a následne prejdite niekoľkokrát celú stenu. Voda sa musí do stien vpiť, takže s procesom nezačínajte okamžite. Počkať by ste mali podľa odporúčaných noriem minimálne 3 až 5 minút. Môže sa stať, že než dôjdete na koniec, stenu bude suchá. Nebojte sa používať vodu opakovane.

Samotné škrabanie vykonávate pomocou maliarske špachtle. Tá má väčšinou ostré hrany, takže sa nesnažte v určitých miestach príliš tlačiť. Ostré hrany by mohli totiž poškodiť stenu. Tá by po finálny práci nevyzerala podľa vašich predstáv.