poznejte sami
Business

Spoznajte sami seba. Aké sú štádia osobného rastu?

Poznať sám seba – to nie je jednoduché. Ak chceme v biznise uspieť, mali by sme sa predovšetkým poznať, cez to vlak nejde. Ak sa nepoznáme, nemôžeme sa za seba zaručiť. Každý človek by sa mal dobre poznať, to je dôležité. S poznávaním seba samého začíname už v škole, keď sa učíme mnohému zaujímavému, napriek tomu do života nepotrebnému. Až po škole sa reálne začíname vzdelávať, a to tak, keď padáme na dno a zase sa zdvíhame, keď meníme zamestnanie a nakoniec tiež budujeme biznis, ktorý potom hrá v našich životoch obrovskú úlohu. 

Do životného vzdelávanie patrí tiež niekoľko štádií osobného rastu, ktorými by sme si mali prejsť všetci. Aké tieto pravidlá sú? 

Tri štádia osobného rastu 

Prvou fázou je rozhodne prebudenie. Človek sa musí prebudiť, aby mohol vôbec začať. Nemyslíme to tak, že sa po dlhej noci prebudíte, ale že sa prebudíte zo sveta naivity, dostanete sa z morálnej kocoviny a konečne začnete robiť to, čo má pre vás zmysel. 

Druhým štádiom je takzvaná integrácia. Ide o stav, keď si človek uvedomí, že aj keď sme sa mnohému naučili, náš život zostal rovnaký. V tejto fáze si teda musíme vyhrnúť rukávy a všetko, čo sme sa doteraz naučili, preniesť do praxe. 

Tretím a najdôležitejším štádiom je takzvané prijatie. Človek musí prijať to, že nie je bezchybný, že aj vo svojom vysnívanom zamestnaní či vo svojom vysnívanom podniku bude robiť chyby. 

Pravidlá, podľa ktorých sa riadiť 

Štádia osobného rastu máme za sebou, teraz je potrebné vedieť, aké sú pravidlá, podľa ktorých sa oplatí ísť. Vždy by sme mali byť predvídaví, to nám pomôže lepšie sa pripraviť na to, čo príde. Zároveň by sme mali prijať to, kde aktuálne sme, len tak sa môžeme posunúť zas o kúsok ďalej. Je to cesta, vždy sme na jednom mieste a ďalší deň zas na inom, musíme sa to naučiť prijať, aj keď aktuálne stojíme na stále rovnakom mieste už dlhé dni. Keď prijmeme to, kde sme, ľahšie sa dostaneme ďalej.