Tipy, ako ušetriť, a pritom sa neobmedzovať
Money

Tipy, ako ušetriť, a pritom sa neobmedzovať

Zdražovanie, zdražovanie, zdražovanie. Už mesiace nepočujeme nič iné. Nad dnešnou dobou treba vyzrieť. Znížte svoje výdavky bez toho, aby ste toho museli príliš veľa zmeniť. Tu sú tipy, ktoré sa môžu hodiť.

Prehľad príjmov a výdavkov

Keď si to hodíte na papier, zrazu vidíte priestor na zlepšenie. Mnohé rodiny pritom stále prehľad príjmov a výdavkov nemajú. Nezabudnite každý mesiac nechať rezervu pre prípadnú opravu práčky alebo nečakané výdavky. Nikdy choďte až do nuly pri bežnej spotrebe.

Prasiatko na to, čo chcem

Keď si necháte peniaze na účte, zmizne. Preto si založte účet, ktorý využijete len a iba na to, čo si prajete. Alebo si financie vložte do hrnčeka. Záleží na vás. Na dovolenku treba odkladať celý rok. Rovnako ako na nové spotrebiče do domácnosti, alebo napríklad auto. Odkladajte si pravidelnú čiastku.

Týždenný jedálniček

Keď plánujete, skvele ušetríte. Rovnako budete variť tak aj tak, takže sa tomu nevyhnete. Keď si ale naplánujete, čo bude dobré, ľahko zvolíte po dohovore s rodinou úspornejšie recepty. Plánujte si obedy, ale aj večere. Existuje mnoho tipov na hospodárne využitie prebytkov potravín z domácnosti.

Vlastný obed

Dajte si sami so sebou dohodu, že tri dni v týždni si donesiete vlastný obed. Iba dva dni budete chodiť do reštaurácie. Ušetríte niekoľko tisíc mesačne, čo je rozhodne dobrá motivácia!

Cestovné si kupujte dlhodobé

Cestovné lístky sú vždy výhodnejšie, keď sú dlhodobé. Na pravidelné spoje si kúpte ročné cestovné. Pokiaľ jazdíte len autom, snažte sa počas jednej cesty vybaviť čo najviac povinností.

Energetické štítky

Skontrolujte, koľko konzumuje chladnička a mraznička vo vašej domácnosti. Tieto spotrebiče raz nonstop, preto je najlepšie, aby boli v skvelej kondícii bez námrazy, ale aj v najnižšej možnej energetickej triede.

Stále existuje priestor na úsporu. Pritom nemusíte nič veľmi meniť. Strážte si, aby sa vám financie nerozkotúľali.