Zariaďujete detskú izbu? Nezabudnite na tie správne farbičky
Home

Zariaďujete detskú izbu? Nezabudnite na tie správne farbičky

Rodičia pri zariaďovaní detských izieb väčšinou siahajú po klasickom ružovom izbičky pre dievčatká a modrom pre chlapcov. To sa však niekedy nemusí páčiť samotným deťom, ktoré farby inak milujú. Určite si namiesto klasických jednofarebných izieb zamilujú kombinácii treba modrej so zelenou alebo viacero odtieňov ružovej. Izbičku sa určite nebude páčiť len deťom, ale aj vám.

Nádych jemné pastelové, to je kľúč

Sýte farby sú vo väčšej miere agresívne. Obzvlášť pre malé deti. Preto sa pre ne sýto červené alebo krikľavo modrej farby príliš nehodí. Za to s pastelovými farbami vykúzlite príjemný kútik nielen pre vaše dieťa, ale aj pre vás pri vašich spoločne strávených chvíľach. Pastelové farby sú hravé, zároveň však aj pokojné a príjemné na oči.

Ak sa chcete inšpirovať teplom južanského leta, skúste napríklad odtiene levanduľovej, blankytne modré, okruhliakovo šedej či mätovo zelenej. A nezabudnite nimi doladiť aj doplnky. Poťahy, koberčeky, lampičky, vankúšiky alebo napríklad aj nástenky. Či to v izbičke vašej ratolesti žije farbičkami.

V izbičke pre princezné by asi nemali chýbať nové módne odtiene ružovej zvanej cukríkové a lízátkový. Pre väčšie slečny je vhodná napríklad žraločia šeď v kombinácii s farbou morských koralov.

Keď máte detí viac a len jednu izbu, rôzne farebné nábytky a doplnky pomôžu oddeliť ich priestorov a stanoviť priestory vzájomnej, aby nedochádzalo k sourozeneckým šarvátkam. Nevoľte k sebe príliš krikľavé kombinácie.

Farby a ich vplyv na človeka respektíve dieťa

Najmenej obľúbená je farba hnedá. Hneď za ňou sa objavuje čierna. Často sa v detských izbách nevyskytuje, a keď už sem tam áno, znamená vzdor teenagera. Takéto obdobie je častokrát iba prechodné a skôr či neskôr bude potrebné znovu vymaľovať, možno aj vymeniť nábytok.

Červená farba je medzi deťmi síce veľmi obľúbená, ale ako už bolo povedané, môže na ne pôsobiť veľmi agresívne. Rovnaké je to aj s veľkými plochami žltej farby, ktorá môže navodzovať zlosť a strach. Za to odtiene ružovej majú na deti harmonizačné efekt a pripomínajú im láskyplné pocity.

Taká delfínej modrá alebo azúrová modrá potom upokojuje. Okrem toho však dokáže znižovať pulz, telesnú teplotu, ale napríklad aj chuť do jedla. Rôzne odtiene zelenej sú vhodné do kombinovaných izbičiek súrodencov.