pivoňky
Home

Nech vašu záhradu zdobí pivonky. Ako na ne?

Svoju záhradu môžete skrášliť rôznymi kvetinami. Stačí si len vybrať farbu a typ. Vždy sa rozhodujte na základe náročnosti a na základe vašich skúseností so záhradou. Ak patríte k začiatočníkom, nesiahajte po ničom náročnom, čo by vám s veľkou pravdepodobnosťou počas letných horúcich mesiacov umrelo. Radšej stavte na osvedčenú krásku, ktorou je napríklad pivonka. 

Pivonky sú stále obľúbenejšími kvetinami, a to predovšetkým z toho dôvodu, že sa jedná o trvalku, ktorá vám dokáže na záhrade kvitnúť aj desiatky rokov. Je navyše veľmi pôvabná a nenáročná, čo ocenia predovšetkým záhradníci-začiatočníci. Sú tiež vysoko odolné. 

Predstavujeme pivonky 

S pivonkami sa stretnete nielen na záhradách, ale aj v kvetinárstvach, kde sú skutočne krásne a doslova dych berúce. Sú to však pomerne staré kvety. Objavili sa už pred viac ako dvetisíc rokmi, a to na Ďalekom východe. Do Európy prišli až v stredoveku, kedy opäť zožali obrovský úspech. 

Dnes sú obľúbené najmä plnokveté odrody, ktoré sú v ponuke najčastejšie. Obrovským hitom je však pivonka, ktorá má kvety jednoduché a poloplné. Ich priemer niekedy býva až pätnásťcentimetrové, mnohé odrody majú priemer kvetu až dvadsať centimetrov. V každom prípade majú nádhernú vôňu, ktorú je nutné podčiarknuť. 

Akú pivonku voliť do záhradky? 

Ak uvažujete, že pivonku zasadíte do svojej záhradky, odporúčame siahnuť najmä po drevité pivonke, ktorá vyrastie až do dvoch metrov. Inak sa tejto pivonke prezýva pivonka krovitá a skutočne dokáže dorásť až do dvoch metrov. Rastie od jari do jesene. 

Ak chcete, aby ste mali záhradu krásnu po celý rok, zvolíte pivonku bylinnú. Tá skutočne zdobia záhradu po celý rok, začne kvitnúť čoskoro z jari a kvitne do jesene, kedy zdobia záhradu aj svojimi dekoratívnymi kvetmi. 

Či už sa rozhodnete pre akúkoľvek pivonku, budete s ňou abnormálne spokojní.